765 ve 5237 sayılı Ceza kanunlarımıza göre dava zaman aşımı ve müddetler
The lawsuit prescription and evident time for our Penalty laws, numberd as 765 and 5237
  1. Tez No: 190474
  2. Yazar: HALİL MAÇKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsan, sosyal bir varlık olup, toplum halinde yaşar. İnsanların topluhalde yaşamaları ise aralarında belirli bir disiplinin varlığı ile mümkündür.Sosyal disiplin genellikle dış müdahaleye gerek olmaksızınkendiliğinden oluşur. Fakat toplumun gelişmesi ve genişlemesi bunusağlamak için üstün bir otoritenin uyguladığı müeyyideler düzenininkurulmasını zorunlu kılmıştır.Günümüzün gelişmiş toplumlarında sosyal disipline aykırı fiillerinsaptanması ve bunlara cezai müeyyidelerin uygulanması devletin işidir.Devlet toplumsal huzur ve güvenin sağlanması ve devamı ile sosyalyararın korunmasını amaçlar. Bu amaçla sosyal disiplini bozucu eylemdebulunanları cezalandırır. 1Ceza hukuku, suç adı verilen insan davranışını belirleyen ve budavranışa ceza hukukuna özgü yaptırımlar öngören hukuk normlarınıntümüdür.?Devletin ceza vermek hakkı? şüpheli hakkında kamu davasıaçılması ile başlayıp, yargılama sonunda verilen cezanın yönteminceçektirilmesi suretiyle son bulur. Devlet belirli bir sürenin geçmesindensonra bazı düşüncülerle bu hakkını kullanmaktan feragat edebilir.Gerçekten özgürlüklerin ve suçsuz insanların korunması ilkesi birvatandaşın sonsuza dek suç isnadı altında tutulmasını olanaklı kılmaz.Delillerin kaybolmasından sonra davanın açılması adaletçe hoşgörü ilekarşılanmadığı gibi fiillerin ve faillerin unutulmasından sonra suça cezavermek suretiyle çok önceden bozulmuş olan kamu düzenini yenidenkurma zorunluluğundan da söz edilemez. Zaman bir yandan suçun izlerinisildiği gibi diğer yandan hükmün doğruluğunu da kuşkuya düşürür. Artık
Özet (Çeviri)
In our study, the lawsuit prescription in the new TCK., numbered5237 which began to we on 1St June 2005 with the previousTCK.numbered 765 which is going to be used for a long time becauseof benefit judgements will be observed.The subject is examined in three parts and fulfilled withextentions.In the first part, the judicial attribute and variety of prescriptionsubject;In the second part, the perscription?s application priorty?s with theother foundation is examined and the application form of theprescription is explained.In the third part, the compusion of lawsuit prescription, the thingswhich cause to stop the prescriptions and the other subjects, legalarrangements and the doctrin aspects are examined as comparatively.In the last part of our study, the Yargıtay?s example conclusionswhich tittled as an extention and the guilts? ordinary and extra ordinayprescription times which take part in 765 and 5237, are submitted as atable.