765 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunları'nda rüşvet suçu
The crime of bribery in Turkish Criminal Codes Numbered with 765 and 5237
  1. Tez No: 277413
  2. Yazar: ÜLKERCAN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Rüşvet, kamu görevlisinin görevinin gerektirdiği kurallara aykırı bir biçimde, bir işi yapmak veya yapmamak üzere bir kimseyle anlaşarak yarar sağlaması olarak tanımlanabilir.Çalışmada rüşvetin tanımı konusundaki tartışmalara yer verilerek rüşvet olgusu ele alınmış, rüşvetin tarihçesi ve sebepleri tespit edilerek, yabancı devletlerin rüşvet suçu ile ilgili kanuni düzenlemeleri ile uluslararası düzenlemeler incelenmiştir.Çalışmada, 765 sayılı eski ve 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunlarında düzenlenen rüşvet suçu anlatılmış; suçun hukuki yapısı, unsurları, tarafları, özel görünüş şekilleri, öngörülen cezalar ve yargılama usulü bakımından analizi yapılmış, her iki kanun rüşvet suçu yönünden karşılaştırılarak aralarındaki farklar tespit edilmiştir.Çalışmada tüm bu açıklama ve değerlendirmeleri ortaya koymak amacıyla, 765 sayılı ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunlarında rüşvet suçuna ilişkin hukuki eserler incelenmiş, konunun uygulayıcısı hukukçular ile görüşmeler yapılmış, 765 sayılı eski Kanun ile 5237 sayılı yeni Kanun dönemindeki ilgili Yargıtay kararlarından yararlanılmıştır.Böylece, rüşvet konusunda iki kanun arasındaki benzerlik ve farklar ortaya konarak, 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunundaki rüşvet suçuna ilişkin düzenlemenin değerlendirmesi yapılmış, caydırıcılık yönünden yeni düzenlemenin olumsuz olduğu, önceki kanundan geriye gidildiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bribery can be defined as the crime in which the public officials, who are acting with the aim of obtaining a benefit, agree with a person on doing or not doing a work against the requirements of his duty.In this study, first, the definition of bribe has been studied and the fact of bribe has been discussed. Then, the history and reasons of bribe, the legal arrangements of bribery in foreign countries and international arrangements has been examined.Then, bribery in Turkish Criminal Law has been examined with the explanation of bribery in Turkish Criminal Codes numbered with 765 and 5237. The legal structure, the legal elements, parts, and penalties of this crime have been analized, and birbery in the Code numbered with 765 and 5237 have been compared and the differences have been determined.To introduce these explanations and evaluations, the relevant law books and articles have been researched; an interview with the law enforcement personnel have been done; the precedents of Turkish Supreme Court in the enforments date of the Code numbered with 765 and the new Code numbered with 5237.Consequently, the differences between two Codes have been determined and the new arrangement in the Turkish Criminal Code numbered with 5237 has been assessed, and have an opinion that the new arrangement is negative for the deterrence.