Üniversite öğrencilerinin anne-babalarıyla bağlanma boyutlarının, romantik ilişkilerdeki bağlanma boyutlarını yordama gücünün incelenmesi
The examination of the relationship between university students' parental attachment pattern and their attachment pattern in romantic relationship
  1. Tez No: 605737
  2. Yazar: EBRU ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada anne-babayla bağlanma örüntülerinin romantik ilişkilerdeki bağlanma örüntülerini yordama gücü incelenmiştir. Bunun için 256'sı (%67.9) kadın, 121'i (%32.1) erkek toplam 377 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Öğrencilerin yaşları 18-29aralığındadır. Katılımcıların 327'sinin (%86.7) anne-babasının evlilikleri devam etmekte, 50'sinin (%13.3) anne-babası boşanmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Anne-Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Anne-babaya bağlanma örüntüsünün yakın ilişkilerdeki bağlanma örüntüsünü yordama gücünü ölçmek için standart çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, romantik ilişkide bağlanma kaygı alt boyutunu, yaş, anneye bağlanma ilgi/kontrol, anneye bağlanma aşırı koruma, anne-baba boşanma durumu değişkenlerinin anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Romantik ilişkide bağlanma kaygısı, yaş, anneye bağlanma ilgi/kontrol ve anneye bağlanma aşırı koruma ile negatif yönde ilişkilidir. Romantik ilişkide bağlanma kaygısı anne-baba boşanma durumu ile pozitif yönde ilişkilidir, yani anne-babası boşanmış üniversite öğrencilerinin romantik ilişkide bağlanma kaygı puanları daha yüksektir. Babaya bağlanma ilgi/kontrol, babaya bağlanma aşırı koruma ve cinsiyet değişkenleri romantik ilişkide bağlanma kaygısı için anlamlı birer yordayıcı değildirler. Bu değişkenler, romantik ilişkide bağlanma kaygısının toplam varyansının yaklaşık %7'sini açıklamaktadırlar. Romantik ilişkide bağlanma kaçınma alt boyutunu ise, anneye bağlanma ilgi/kontrol ve anne-baba boşanma durumu değişkenlerinin anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Romantik ilişkide bağlanma kaçınması, anneye bağlanma ilgi/kontrol ile negatif yönde ilişkilidir. Romantik ilişkide bağlanma kaçınması anne-baba boşanma durumu ile pozitif yönde ilişkilidir, yani anne-babası boşanmış üniversite öğrencilerinin romantik ilişkide bağlanma kaçınma puanları daha yüksektir. Anneye bağlanma aşırı koruma, babaya bağlanma ilgi/kontrol, babaya bağlanma aşırı koruma, yaşve cinsiyet değişkenleri anlamlı birer yordayıcı değildirler. Bu değişkenler, romantik ilişkide bağlanma kaçınmasının toplam varyansının yaklaşık %6'sını açıklamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the ability of attachment patterns with parents to predict attachment patterns in romantic relationships were investigated. For this purpose, a total of 377 university students were reached, of which 256 (67.9%) were female and 121 (32.1%) were male. The ages of the students were between 18-29. 327 (86.7%) of their parents were still married while 50 (13.3%) of them were divorced. Personal information form, Parental Bonding Instrument (PBI) and Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R) were used in the study. Standard multiple regression analysis was used to measure the ability of the paternal attachment pattern to predict the attachment pattern in close relationships. As a result of the analyzes, it was seen that the attachment anxiety in romantic relationship was significantly predicted by the variables of age, maternal attachment care / control, maternal attachment protectionand parental divorce status. Attachment anxiety in a relationship is negatively correlated with age, maternal attachment care / control, and maternal attachment protection variables. Parental divorce status is positively correlated with attachment anxiety in romantic relationship.Students whose parents were divorcedhave higher anxiety scores in romantic relationships.Paternal attachment care / control, paternal attachment protection and gender variables were not significant predictors. These variables explain about 7% of the total variance of attachment anxiety in the romantic relationship. The attachment avoidance in the romantic relationship, was found to be significantly predicted by the maternal attachment care / control and parental divorce status variables.Attachment avoidancein the romantic relationship is negatively correlated with age, maternal attachment care / control. Parental divorce status is positively correlated with attachment avoidance in romantic relationship. The divorced parent students have higher avoidance scores in romantic relationships.Maternal attachment care/control, paternal attachment care / control, paternal attachment protection, age and gender variables were not significant predictors. These variables explain about 6% of the total variance of attachment avoidance in the romantic relationship.