Kimya deneylerinde V diyagramları ile öğretim etkinliğinin incelenmesi
The Investigation of the effectivenes of teaching in chemistry experiments with Vee diagrams
  1. Tez No: 190503
  2. Yazar: BÜLENT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, temel kimya laboratuar deneylerinin öğretiminde V diyagramıuygulamalarının öğrenci başarısı üzerindeki etkisini araştırmak, geleneksel laboratuaryöntemi ile karşılaştırmaktır. Ayrıca çalışmada, V diyagramlarının, öğrencilerin kavramyanılgılarının giderilmesi ve laboratuar dersine karşı tutumları üzerindeki etkisi dearaştırılmıştır.Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma2005-2006 öğretim yılı bahar yarıyılında, Dokuz Eylül Üniversitesi- Buca eğitim Fakültesi-Kimya Eğitimi Anabilim Dalı I. sınıf öğrencileri arasından seçilen 20 kişilik deney grubu ve21 kişilik kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Kontrol ve deney grupları belirlenirken, I.dönem Temel Kimya Laboratuar dersi notları ve uygulanan ön test sonuçları göz önünealınmıştır.Deney grubuna V diyagramı uygulanırken, kontrol grubuna geleneksel laboratuaryöntemi uygulanmıştır. Çalışma sonunda her iki gruba da sontest uygulanmış ve elde edilenveriler SPSS 11.0 programıyla analiz edilmiştir.Analiz sonucunda V diyagramı uygulamalarının, geleneksel laboratuar yöntemine göredaha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca V diyagramı uygulamalarının kavramsal değişimisağlamada etkili olduğu, geleneksel yöntemle eğitim alan grubun laboratuar dersine karşıtutumlarında anlamlı bir değişim olmazken, V diyagramı uygulanan grubun laboratuar dersinekarşı daha olumlu tutumlar geliştirdiği gözlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: V Diyagramı / Vee Diagrams/ Vee Maps/ LaboratuarÖğretimi / Kimya Eğitimi / Öğretim Stratejileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to research the effect of Vee diagrams applications onteaching subjects of basic chemistry laboratory experiments and compare the applications oftraditional laboratory method and Vee diagrams regarding to student success. Also, in thisstudy, the effects of applications of Vee diagrams on eliminating misconseptions and attitudestoward to laboratory lessons was investigated as well.n this study, pre-test-post-test with control group model was used. The study wasapplied to two groups; experimental group (N=20) and traditional group (N=21). Whiledetermining the control and experimental group, points of basic chemistry laboratory lessonin first term and results of pre-test were considered.While Vee diagrams were applied to the experimental group, traditional laboratorymethod was applied to control group. At the end of the study, post test was performed in bothgroups and data were analyzed by using SPSS 11.0 program.As a result of the study, it was found out that the applications of Vee diagrams , whencompared to the traditional laboratory method has created positive effect on students? success,attitude toward basic chemistry laboratory lessons and conceptual change.KEY WORDS: Vee Diagrams/ Vee Maps/Vee Heuristics/ Laboratory Teaching /Chemistry Education / Teaching Strategies