Marka davalarının işleyişi ve hak sahibinin talepleri
The procedure fo the trademark lawsuits and the demands of the owner of the owner of the trademark rights
  1. Tez No: 190509
  2. Yazar: MURAT KADEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fikir ürünlerini, ki ilerin emek, zaman ve yaratıcılıkları harcayarak ortayakoydu u nazara alınırsa, bu ürünlerin kar ılıksız olarak toplum tarafındantüketilmesinin adalet duygusuyla ba da mayaca ı kaçınılmaz olarak kabul edilecektir.Bu kapsamda üzerine kondukları e yanın ya da hizmetin belirli bir i letmeyeaidiyetini gösteren veya e yayı ya da hizmeti piyasadaki benzerlerinden ayırt etmek içinkullanılan ve bir fikir ürünü olan markaların haksız kullanımına kar ı pozitif hukukdüzeni bir takım yollar ön görmü tür.Bunlardan ön hukuk yolları olarak adlandırılabilecek yollar;ihtiyati tedbirtalebi, gümrüklerde el koyma, delillerin tespiti ve marka hakkına tecavüzün mevcutolmadı ı hakkında dava olarak sıralanabilir.Ayrıca tecavüzün tespitini, tecavüz te kil eden fiillerin durdurulmasını, tecavüzile ortaya çıkan haksızlı ın giderilmesini ve tazminini amaçlayan hukuk davaları ile sözkonusu tecavüz sebebiyle gündeme gelebilecek ceza davaları da marka hakkınınkorunmasına hizmet eder.
Özet (Çeviri)
The Procedure Fo The Trademark Lawsuits And The Demands Of The Owner Of TheOwner Of The Trademark RightsIn regarding to optain same product of concentration that the peoples spendingafford, time and creations of them torealize, in case of this products are using by thepublic without any value, it will be not bearing by the justice of feelings and it will beaccepted as.Under this circumstances they are applying on goods or the services thatindicating that the goods and services are produced by an certain company or making toseparate from its distinctions are using, and marks are being an concentration subjectand in against to using them without right, legislation prepared some positive ways toprotected.Among this protection ways that we can name it pro legislation is precautionarymeasure application, seizing them at custom entry, stipulating evidences and/or notbeing any violation of the patent rights as is may be lining.In addition to that, stipulating the violation , stopping the violation actions,compensation of the lost due to violation and to receiving compensation demandinglawsuit also lawsuit for punishment and protecting the trade mark rights may be actingaccordingly.