Ulusal ve uluslararası markaların korunması ve ulusal marka hakkı ihlal davalarının incelenmesi
Protection of national and international brands and investigation of trademark infringement of national brands
  1. Tez No: 636767
  2. Yazar: AYŞENUR TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN HİLAL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz işletmelerinde marka önemli bir kavramdır. İşletmeler tarafından üretilen ürünlerin piyasada tutundurulması için gösterilen çabalardan biri olarak marka önemli bir yatırımdır. Tescil ile resmiyet kazanan marka sahibine çeşitli haklar sağlamaktadır. Ancak piyasaya yeni giren ürün ya da mevcut işletmelerin piyasada rağbet gören ürün ya da markaları taklit ederek ya da çeşitli haller ile marka hukukuna aykırı fiillerde bulunarak kolay kazanç elde etmeye çalışması sonucunda marka hak ihlali davaları ortaya çıkmaktadır. Bu durum hukuk güvenliğini sarsmakta ve marka hakkı ihlallerinin çok daha fazla yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma ile markanın kavramsal çerçevesi ele alınarak markanın tanımı ve tarihsel gelişimi, marka ile ilgili genel kavramlar ve marka hukuku ele alınmıştır. Çalışma ile Türkiye'de ortaya çıkan marka hak ihlal davalarına ilişkin sebep ve sonuçların betimsel olarak incelenmesi ve tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark is an important term for today's companies. As one of the efforts for the companies to hold their products onto the markets, trademark is an important investment. With the brand registry, it provides various right to the owner of the brand. However, the present companies' newly released products or brands or the popular products / brands which have already been in the market for a while are copied by other companies with unlawful acts to make easy money, which results in the cases of trademark infringement. This situation undermines legal certainty and leads to more trademark infringement. In this study, by analysing the conceptual framework of trademark, definition and historical development of it, general concepts about trademark and trademark law are discussed. This study aims to analyse and discuss descriptively the cause and effect of the cases of trademark infringement that happen in Turkey.