Tasavvufa Gayr-i İslami ve Gayr-i Sunni kaynak arama çalışmaları
Seeking resource to Non-Islamic and Non-Sunni to sufism
- Tez No: 190508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZETAraştırmanın konusunu tasavvufa gayr-i İslâmû ve gayr-i Sünnû kaynak aramaçalışmalarının bazı mantıksal yanılgılarını tespit etmek oluşturmaktadır. Tasavvufayabancı kaynaklar arayanların başında oryantalistler gelmektedir. Bazı doğulu bilimadamları ve Türk araştırmacıların da birtakım hususlarda onlara katıldıklarıgörülmektedir.Tasavvufa yabancı kaynak arayan düşünceleri derinlemesine tetkik edebilmekiçin ilk önce metodolojik bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu metodolojik yaklaşımneticesinde şu hususların önem arz ettiği görülür:⢠Kavram kargaşasının aşılmasının gerekliliği⢠Tasavvufun ve tasavvufa müteallik meselelerin kaynaklarının incelenmesiesnasında diğer kaynakların yanı sıra tasavvuf klasiklerine yer verilmesi⢠Sûfûlerin yaşadığı zaman ve mekan şartlarının dikkate alınması⢠Bütün benzerliklerin muhakkak bir etkileşim sonucu olmasının gerekliolmadığının göz önünde bulundurulmasıHer şeyden önce sûfûlerin İslam ve Sünnilik adına yürüttükleri teorik ve pratikmücadeleler, tasavvufun kaynağının ortaya konulması açısından son derece önemlidir.Çalışmada tasavvufun kaynağı meselesi incelenirken uygulanması gerekenmetoda değinildikten sonra; tasavvufa yabancı kaynaklar arayan bazı oryantalistlerin,Doğulu bilim adamlarının ve Türk araştırmacıların mantıksal yanılgılarınadeğinilmiştir. Tasavvufun İslâmûliğini göstermek üzere; tasavvufun diğer İslâmû ilimleriçerisindeki yerine, sûfûlerin İslam ve Sünnilik adına yürüttükleri teorik ve pratikmücadelelere değinilmiştir. Çalışmanın son bölümlerinde tasavvufa izafe edilen bazıyabancı kaynaklar ve bu yabancı kaynaklardan tasavvufa geçtiği iddia edilen bazımeselelerin sufû düşüncedeki yerine kısaca temas edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of the study is to fix some logical errors of seeking resource of non-Islamic and non-Sunni to Sufism (Islamic Mysticism). The Orientalists, head of groupswho are seeking foreign sources to Sufism (Islamic Mysticism). Some of easterner andTurkish scientists agree with them.İt needs a methodological approach to investigate the thoughts which are seekingforeign sources. At the end of this methodological approach the following points getimportance:⢠It needs to be understood of the term confusion⢠While examining the source of about the matters of Sufism (IslamicMysticism) and the other relative matters, it should be taken place toSufism(Islamic Mysticism) classics and other sources.⢠It should be taken care the conditions of time and environment of sufis.⢠It should be considered that all the similarities don?t have to be a result of acertain interaction.The theorical and practical struggles behalf of Islam and Sufism which arecarried by Sufis, is very important to bring up the source of Sufism.In this search we touch the method which should be applied while investigate thesource of Sufism; then we touch to the logical errors of easterner and Turkish scientists.To show the Islamic structure of Sufism and the place of Sufism in the other Islamicsciences, it has been touched to the teorical and practical struggles behalf of Islam andSufism which are carried by Sufis. At the last chapter of this study it has been touchedto some of foreign sources adhering to Sufism and the place of some sufistic thoughtswhich are been claimed that they transferred from foreign sources.