Nazif hayatı, eserleri, edebi şahsiyeti ve divanın tenkidli metni
Nafız his life, his work his literary personality and their critical text
- Tez No: 190517
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
On dokuzuncu yüzyılda yazılan ve kanaatimizce Sahaflar Şeyhi-zâde AhmetNazûf'e ait olan Divan-ı Muhammedû adlı bu divan 3 bölüm halinde hazırlandı. 1.bölüme geçmeden önce giriş bölümünde, dönemin siyasû durumu ile kültürel ve edebûdurumu hakkında bilgi verildi. 1. bölümde kanaatimizce bu eserin yazarı olan SahaflarŞeyhi-zâde Ahmet Nazûf'in hayatı, eserleri ve edebû şahsiyeti hakkında bilgi verildiktensonra bu dönemde yaşamış Nazûf mahlaslı diğer şairler hakkında bilgi verildi. 2.bölümde Divan'ın nasıl tertip edildiği, Divan'da hangi nazım şekillerinin, hangi aruzkalıplarının kullanıldığı, ayet ve hadis iktibaslarının neler olduğu, hangi edebi sanatlarabaşvurulduğu üzerinde duruldu. 3. bölümde ise Divan'ın tespit edilen nüshalarıtanıtıldıktan sonra tenkitli metin hazırlanırken nasıl bir yol tutulduğu gösterildi. Bubölümde son olarak da çalışmamızın temelini teşkil eden tenkitli metin verildi. Bu 3bölüm verildikten sonra çalışmanın sonuna; sözlük, sonuç ve bibliyografya kısımları ileDivan'ın taşbasma nüshasının fotokopisi eklenerek çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
This Divan which is to our opinion belongs to Sahaflar Şeyhi-zade Ahmet Nazifwhich named Divan-ı Muhammedi has written on the nineteenth century prepared inthree parts. Before passing to first part, in the introduction part it is informed about thepolitical, cultural and literary situation of its era. In the first part, it is informed about theto our opinion the writer of this work Sahaflar Şeyhi-zade Ahmet Nazif?s life, his worksand his literary personality. Then it is informed about the other poets who lived in thatera and whose nick names are Nazif. In the second part, it is emphasized that how theDivan arranged, which verse forms and prosody models used, what are the vesicle andhadith quotations, which literary arts are resourced. In the third part, after the attachedtranscripts being introduced, the stages of how a criticism text prepared shown. At theend of this part, criticism text the basis of our work attributed. After these three partsattributed, at the end of the work dictionary, conclusion and bibliography added. Thework completed with adding the copy of lithography transcripts of Divan.