Gelibolulu Mustafa Ali ve divanlarının tenkitli metni (2 cilt)
  1. Tez No: 87517
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1812
Özet
ÖZET İçindekiler ve Önsöz'den sonra üç bölümden oluşan çalışmamızın I. bölümünde şairin hayatı hakkmcüfyeni bilgiler, eserleri ve edebî kişiliği genel başlığı ile 1-Â3î'nin hayatı, 2- Eserleri, a. İlmî b. Edebî eserleri, 3- Şahsiyeti a. Karakteri b. Edebî kişiliği. ele alınmştir. Edebî kişiliğinde 1. Şairliği Üzerine Kaynaklarda Söylenenler, 2. Kendi Sanatı Hakkındaki Düşünceleri, 3. Şiir Tenkitçiliği, 4. Edebî Kişiliğine Etkisi Olanlar, 5. Âlî'nin Şairliğinin Etkileri konu edilmiştir. İL Bölümde Âlî Divanlamın şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. Divanın şekil yönünde incelenmesinde her nazım şeklinin sayısı, divanda kullanılan vezinlerin oranı ve kafiye ve redif tek tek ortaya konmuş, gerektiğinde başka çalışmalarla kıyaslanarak, istatistik! tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Muhteva açısından ûlkeleıy. kısmî tahlil çalışmasıyla ortaya konulmuştur. Yurt içi ve yurt dışı kütüphanelerinde Âlî'nin divanlarının 27 nüshası bulunmaktadır. Bütün nüshaları karşılaştırarak dört nüsha seçilmiş ve bütün şiirleri alfabetik olarak düzenlenmiştir. Sonuç olarak Âlî'nin divanlarında 105 kaside, 1 bahr- ı tavil, 3 murabba, 2 muhammes, 19 tahmis, 8 müseddes, 5 tesdis, 2 müsebba, 4 müsemmen, 1 muaşşer, 6 terkib-bend, 13 terci-bend, 1 müstezad, 1490 gazel, 62 nazım, 128 kıta, 25 tarih, 35 rübâî, 34 muamma, 2 Iugaz, 43 matla, 1 müfred, 1 şelırengiz, 8 kısa mesnevi bulunmaktadır. Sonuç bölümünde tezimizde ulaşılan sonuçlar özetlenmiştir. Bibliyografyaya Âlî hakkında günümüze kadar 5'apılan çalışmaların tamamı alınmaya çalışılmıştır. Tenkitli metinden önce de metnin oluşturulmasında takip edilen yol, metinde kullanılan kısaltmalarla birlikte verilmiştir. Çalışmamız, divanda geçen şalııs-mekân-eser ve topluluk isimlerinin yer aldığı dizin ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the critical text of Âiî's Divans, his works, and new informations of his life. Beside the Table of Content and the Preface the study has theree main chapter. Chapter one, the information and personality of the poet and his works, contains the following section; 1. The new information about Âlî's life, 2. His personality a. His personality b) His literary personalitiy; His wiev about the poet and the poetry, the language and style, The proverbs and ideoms in the divan. The poets infulienced by Âlî and ones influenced ÂK himself. 3. His Works a Scholarly works, b. Literal works. In Chapter II, Âlî's divan is taken into account in regarding to its Contest and the Form. As long as considering the Divan's formal structure, the total number of every versification, and of the couplets, the rhyme-redif and aruz forms have been provided, in case it has been compared with other studies and displayed by statical tables and diagrams. Related to content, the pecularities special to the Âlî's literary personality and the social tables in divan, cities, In several libraries in Turkey an abroad, there are twenty-seven copies of Divan in manuscript form in which ÂK collected his poems. We have the critical edition of the Divan based on four copies which came to fore according to the four of the manuscripts which had appered by comparing all the copies. We mixed all divans manuscrips alfabetically As a result, it has been found that Âlî's Divan has 105 kaside, 1 bahr-i tavil, 3 murabba, 2 muhammes, 19 tahmis, 8 müseddes, 5 tesdis, 2 müsebba, 4 müsemmen, 1 muaşşer, 6 terkib-bend, 13 terci-bend, 1 mustezad, 1490 gazel, 62 nazım, 128 kıta, 25 tarih, 35 rûbâî, 34 muamma, 2 lugaz, 43 matla, 1 müfred, 1 şehrengiz, 8 mathnawis. İn the conclusion chapter the results have been discussed and a bibliography, containing die works whether directly or indirecty applied, has been presented. Before the critical text, the method employed in the contraction of the text have been given. Having constacted critical text, with the index including only personal-places-books in divan.