Yüsrî Ahmed Nazif Dede ve dîvânı (İnceleme-metin)
Yusry Ahmed Nazif Dede and his diwan (Examination-text)
  1. Tez No: 451317
  2. Yazar: MUSTAFA ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
“Yüsrî Ahmed Nazif Dede ve Dîvânı (İnceleme-Metin)”adını verdiğimiz bu çalışmada, Yüsrî'nin Dîvânı'nın tenkitli metnini vererek eseri dinî ve tasavvufî edebiyat açısından tahlil etmeye çalıştık. Çalışmamız, giriş bölümü dâhil dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve metodu izah edilmiştir. Birinci bölümde Dîvân'ın daha iyi anlaşılabilmesi için, XVIII. yüzyılın siyasî ve kültürel hayatı hakkında bilgi verilmiş, Yüsrî Ahmed Nazif Dede'nin hayatı, çevresi, edebî şahsiyeti ve eserleri ile ilgili malûmat sunulmuştur. İkinci bölümde Yüsrî Dîvânı'nın muhtevası sunularak önemi vurgulanmıştır. Daha sonra Dîvân'da yer alan dinî ve tasavvufî kavramların tahlili yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; mevcut nüshaların tavsîfi yapılmış ve Dîvân metninin kuruluşunda takip ettiğimiz metod açıklanmıştır. Ayrıca bu bölüm, Dîvân'ın tenkitli metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named“Yusry Ahmed Nazif Dede and his Diwan (Examination-Text)”, we have at first tried to present the criticized text of Yusry's Diwan and then analyzed it according to religious and mysticalliterature. The thesis consists of an introduction and three chapters. In introduction, importance, aim and method of the study are explained. In the first chapter, to be more understandable, we have given informations about political and cultural life in the eighteenth century. And Yusry Ahmed Nazif Dede's life story, literary personality and his studies have been given.In the second chapter, significance of Yusry's Diwan was emphasized by submitting the content of Diwan. Then, religious and mystical ideas in Diwan were analyzed. In the third chapter, the characterizations of various copied manuscripts of Diwan were examined and the method followed by us in constructing the text of the Diwan was explained. In addition, this chapter includes a critical edition we have made (criticized text) regarding the Diwan.