Karaman il merkezinin beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri
The economic and human geography properties of city centre of Karaman
- Tez No: 190529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma Sahası'nı oluşturan Karaman Şehri, ç Anadolu Bölgesi'nin KonyaBölümü'nde yer almaktadır.Yaklaşık 171 km2'lik bir yüzölçümü sahip olanKaraman Şehri, Orta Toroslar'ın kuzey eteğinde olup deniz seviyesinden yüksekliği1033 m'dir.Karaman Şehri, Büyük Konya Havzası'nın Güneybatısında yer alan önemlikapalı havzalarımızdan biri olan Karaman Havzası'nda yer alır. ç Anadolu'nunyarı kurak iklim özelliklerinin görüldüğü araştırma sahasında 1970-2000 yıllarıarasındaki 30 yıllık devreyi içeren rasat sonuçlarına göre, yıllık ortalamasıcaklık 11.7 ºC ve yıllık ortalama yağış tutarı ise 338.1 mm kadardır.Şehrin nüfusu ise, 2000 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre, 105384 kişiyibulmaktadır.Şehirdeki çalışan nüfusun çalıştıkları faaliyet alanlarına göre dağılışıincelenirse, işgücünün önemli bir bölümünün hizmet ve sanayi sektöründen geçiminisağladığı görülür. l merkezinde ise ekonomi ağırlıklı olarak sanayi ve hizmetlersektörüne dayanmaktadır. Karaman ekonomisi, son yıllarda tarıma dayalı sanayisektörünün hızlı bir gelişme göstermesiyle sanayinin ekonomideki payı hızlaartmaktadır.
Özet (Çeviri)
karaman which constitutes the area of research is located in Central Anatolia inthe part of Konya. Its area is about 171 km² and it is in the north of middle Taurus. Itsheight from the sea level is 1033m.The city Karaman, is located in one of the important closed basins in KaramanBasin which is located in the southern-west of Konya Basin. The climate carriessemidry characteristics of Central Anatolia and according to the 30 years resultsconsisting between the years 1970-2000 the yearly average heat is 11.7ºC and theamount of rain is 338.1 mm.According to results of the census of 2000 the city population is 105 384.The important part of the productive power works in labor and industry sectors.In the city centre the economy largely depends on industry and labor sectors. In recentyears by the developing of industry based on agriculture the portion of industry ineconomy is increasing rapidly.