Kadın girişimciler kavramı ve serbest meslek mensubu kadın girişimcilere ilişkin Konya ilinde uygulamalı bir araştırma
  1. Tez No: 190530
  2. Yazar: ELİF SİNANOĞLU KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın konusu kadın girişimciliğidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktaolup iki bölümü teori ve bir bölümü uygulamadan oluşmaktadır.Birinci bölümde; girişimcilik kavramının tanımı, girişimciliğin türleri,girişimciliğin Türkiye'deki ve Dünya'daki tarihsel gelişimi, girişimcilik politikasıve girişimciliğin temel özellikleri işlenmiştir.İkinci bölümde; kadın girişimciliğin tanımı, kadın girişimciliğinTürkiye'deki ve Dünya'daki tarihsel gelişimi, kadın girişimci tipleri, kadınlarıgirişimciliğe yönlendiren faktörler ve kadın girişimcilerin sorunları konuedinilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Kadın Girişimcilere ilişkin Konya'da yapılan anketuygulaması hakkında bilgi verilmiştir.Bu çalışmanın amacı, girişimcilik hakkında bilgi vermek ve bayanavukatların cinsiyetlerinin iş yaşamlarına olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Buçalışma hazırlanırken 51 bayan avukata anket uygulanmış ve şu sonuçlar eldeedilmiştir: Bayan avukatların çoğunluğunun orta sınıf ailelerin çocukları, 24 yaşınüzerinde, evli ve eşlerinin büyük kısmının üniversite mezunu olduğuanlaşılmaktadır. Bayan avukatlar çoğunlukla kendi hesabına çalışmakta ve bayanelemanları tercih etmektedirler. Müşterilerinin büyük bir kesiminin bay olduğugörülmektedir. şyerlerini kurarken sermayelerinin kaynağı kişisel ve ailevitasarruflardır. Kadın olmanın iş yaşamında sorun yaratmadığınıdüşünmektedirler. Ekonomik bağımsızlık kazanma isteğiyle kendi işini kuran vekendilerine güvenen kişilerdir.
Özet (Çeviri)
This project which is Selçuk University Social Sciences InstituteAdministrating, Programing of Management Organization Science DivisionMaster Thesis has been prepared by Elif S NANOĞLU KOÇ with under theguidence of Doç. Dr. Tahir AKGEMC .Subject of this study is ?Women Entrepreneurship?. It has got threesections. Two sections are theories and last section is practice.In the first section; explanation of entrepreneur, types of theentrepreneurship, historical developments of Entrepreneurship in Turkey and theWorld, entrepreneurship policy and proporties of the entrepreneurship had beenworked up.In the second section; explanation of women entrepreneurship, historicaldevelopments of women entrepreneurship in Turkey and the World, the type ofwomen entrepreneurship and problems of the women entrepreneurs had beengiven.In the third section; there is a questionaire working about the WomenLawyers in Konya.The aim of this study is to give general information about theentrepreneurship and to bring up effects of the women lawyers? sexuality in the lifework. While this study was preparing, was applied on 51 women lawyers andthese results are obtained. Most of the women lawyers are children of middlefamilies, above the age of twenty-four years old, married and their husbands aregenerally graduated from university. Generally women lawyers are self employed.They are eager to work with women employees. Most of their customers are men.They finance their capital by means of their individual savings and familyfounds. For most of them ?being a women? is not a problem in their career. Themain motivation factor to establish their work was economic independence. Thewomen lawyers are self esteemed people.