İlköğretim birinci basamağı çocuk resimlerinde renk kullanımında okul, aile ve kültürel etkilerin araştırılması
- Tez No: 190536
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hayatımız boyunca binlerce türü ile karşılaştığımız renklerin pek çok duygusal etkisivardır. Renklerin biz insanlar üzerinde yarattıkları etkiler kapsamında, bireylerinduygularını ifade eden birer mesaj anlamına da geldiği bilinmektedir. Günlük yaşamiçerisinde farkında olarak ya da çoğunlukla farkında olmadan yapılan renk tercihlerinde,duyguların yansımalarını görmek mümkündür. Bir çeşit iletişim biçimivarsayabileceğimiz renklerin sadece yetişkinler tarafından değil aynı zamanda çocuklartarafından da kendini ifade ediş yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir.Çocukların yaşadıkları sosyal ve kültürel çevrenin bireysel tüm tercihlerine etkisiolduğu gerçeğinden hareket edilen bu araştırmada, resim ve rengin çocuklar için neifade ettiğine yönelik alt yapı unsurları belirlenerek; çevre, okul, aile ve kültürelfaktörlerin renk tercihlerine doğrudan etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Araştırma kapsamında, üç farklı okulda toplam 125 çocuk ile yapılan uygulama veanketler; Çocukların iç dünyalarında, renklerin önemli bir yerinin olduğunu; Çevre,okul, aile ve kültürel faktörlerin çocuğun renk tercihini etkilediği fikrinin doğruluğunuortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
During our life span, exposed to thousand kinds of colors those produce lots ofemotional effects on us. It?s known that colors not only effect our feelings, but also theyare messages that reflect our emotions. Being awarness or unawerness , individual?semotional reflects on color preferences can determine during daily life. Color not onlyby adults but also by children , is a way of self expression as a communication style.The aim of this study is to determine the effects of social and culturel environment asschool, family etc. on children?s color preferences. The study is executed with 125children from three different schools, proves the claims that suggest the effects of socialand culturel factors such as family, school etc. on children?s color preferences.