Honey market in the context of Turkey-Auropean Union relations: Transition to organic beekeeping
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bağlamında bal piyasası: Organik arıcılığa geçiş
- Tez No: 190537
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ İNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarımsal üretimde verim artırmak için kullanılan yapay ve kimyasal katkı maddeleriinsan sağlığına zararlıdır. Bu katkı maddeleri ayrıca çevre üzerinde kalıcı etkisi uzunyıllar devam eder, yeraltı su kaynakları ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yapaykatkı maddeleri kulllanmadan yapılan organik tarımsal üretim giderek önem kazanmayabaşlamıştır. Organik üretim tamamen kontrollu ve sertifikalı üretim şekli olup elde edilenürünün kalitesi dünya'da kabul görmektedir. Bu konuda en büyük pazar olan AvrupaBirliği'nin izlenmesi önemlidir. Ülkemizin pazar payını koruması ancak kaliteli üretimlemümkün olabildiği saptanmıştır. Arıcılık ve bal sektörü ülkemizde ve Avrupa Birliği'ndeele alınmış ve tarımsal üretimdeki yeri anlatılmıştır. Üretim şekli ve gerekli teknikbilgilerde yer almaktadır. Ülkemiz ve Avrupa Birliği'nde arıcılık sektörünün yapısı ,pazar payları , balın depolanması , satış kanalları, dış ticaretteki yeri, sorunları, ilgiliyönetmelik ve tebliğler ve devlet destekleri gibi konular ele alınmıştır. Organik balınorganik tarım ürünlerindeki yeri ve normal tarımın organik tarıma oranı gibideğerlendirmeler yapılmıştır. Yıllık büyüme oranları hesaplanmış gelecekteki dış ticaretpayları ve ekonomideki yeri üzerinde bahsedilmiştir. Ülkemizin pazar payı üretiminegöre düşük olduğu gözlenmiştir. Dünya organik tarım pazarının en az üç dört katbüyüyeceği tahmin edilmektedir. Arıcılık sektörü iktisadi açıdan değerlendirilmiştir.İktisadi temele göre incelendiğinden ekonomik veriler ve rakamlar üzerinde özellikledurulmuştur. Genellemeler yapılarak rekabet edebilirliği incelenmiştir. Teknikkonulardan ziyade iktisadi meselelerle sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca verimlilikve güçlü arı ırkı seçimi üzerinde durulmuştur. Ülkemizde koloni başına verim düşüktür.Organik arıcılığa geçiş özellikle ülkemiz arıcılık sektörünün satış ve pazarlamakabiliyetini geliştirecektir. Elde edilen ürünün sertifikalı olması ülkemiz arıcılıksektörüne pazarlama ve kalite avantajıda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial and chemical additives that are used in production to increase the productivityare harmful to the human health. These additives and its effects on environment continuefor long years and also lead to the pollution of underground water resources andenvironmental pollution. Organic production that is performed without artificial additivesis started to gaining a great importance. Organic production is totally controlled andcertified kind of production method and the quality of the products which are harvestedhave been recognized in the world. Surveillance of European Union that is the biggestmarket in this field is very crucial. It has been observed that to protect of our country?smarket share would only be possible with qualified production. Beekeeping and honeysector is taken into consideration both in our country and European Union and explainedits place in agricultural production. The way of production and required technical data isalso included. The structure of beekeeping sector both in our country and in EuropeanUnion, the matters such as, market share, storage of honey, sales channels, its place inforeign trade, its problems, related directives and regulations and governmental supportsare conveyed. The place of organic honey in agricultural products and proportion ofconventional agriculture to organic agriculture are also considered. Yearly expansion rateare calculated, its market share in the future and its place in the economy are pointed. It isobserved that our country?s market share is low compared to the production. Predictionsare that global organic agricultural market will grow three to four times at least. Honeysector is evaluated from financial point. Because it is interpreted on economical basis,economical data and figures are handled specifically. Generalizations are used toinvestigate competitiveness. Economical matters, rather than technical subjects arediscussed to end up with a conclusion. Besides, the productivity and strong bee strainsselection are stated. Productivity per beehive in our country is low. Transition to organicbeekeeping will improve marketing and sales ability of our country's honey sector. Theacquired products with certification will provide marketing and quality advantage to ourcountry?s beekeeping sector.