Judonun Türkiye'de ve Dünya'da teşkilatlanma esasları ve yurtdışı müsabakalarda başarılı olma hususunda bir yaklaşım
- Tez No: 19054
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmamızda, varlığı bilinen, fakat pek farkedilemeyen judo teşkilâtımız ile Dünya'daki judo teşkilâtı bilimsel açıdan incelenip mukayese edilmiş, konu ile ilgili esas unsurların ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Yurt dışı müsabakalarda nasıl başarılı olunur, sorusundan yola çıkarak, başarılı olmak için geçerliliği isbat edilmiş teşkilâtlanmalar incelenmiş ve bizim başarılı olmamız için örnek teşkilâtlanma esasları bulunmuştur. Sonuç olarak, bilimsel çalışmalara ve araştırmalara hız verilerek, iyi bir teşkilâtlanma ile Dünya'da yaygın olan judo, Türkiye'de gelişecek ve yurt dışı müsabakalarda başarılar peşpeşe gelecektir.
Özet (Çeviri)
In this study; our judo organisation, which is known but not given due importance, was analysed, compared with similar organisations in the world and certain principles have been laid down. Starting from the question concerning how to be more successfuul in the international compettions, some organisation types which were proved to be effective for getting better results and also recessary for our desirable achievement have been found. As a result, by making and improvement in research studies on the con cerned field and establishing better judo organisations, this branch will be more widespread and outstanding achievement will continue.