Üst düzeydeki judocularda müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeylerinin değerelendirilmesi
Evaluation of the level of situational anxiety of high level judoists.
  1. Tez No: 289045
  2. Yazar: GÖKMEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2009 yılı Büyükler Türkiye Şampiyonasına katılan ve üst düzeye yükselmiş judocuların durumluk kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin performanslarına etkisi değerlendirilmiştir.Araştırma grubumuz erkek ve bayan olmak üzere 263 sporcudan oluşmaktadır.Sporcuların durumluk kaygı düzeylerini belirlemek için durumluk kaygı envanteri kullanılmış bazı kişisel bilgilerin tespiti içinde anket uygulanmıştır. Değerlendirmeler için ki-kare, frekans, T testi ve one way testleri uygulandı. Sporcuların cinsiyet, yaş, medeni durumu, eğitim durumu, judo branşı ile kaç yıldır uğraştıkları ve haftalık antrenman saatleri ile ilgili karşılaştırmalar yapılmış ve değerlendirmeler uygulanmıştır. Ayrıca verilerin normal dağılımdan geldiği ve homojen olduğu ve analiz sonucunda değişkenler arasında farklar olduğu ortaya çıkmıştır.Deneklerin büyük kısmı 21-23 yaş arasında (%30,4)'lük oranla katılım sağlanmıştır. Katılımcıların büyük kısmı (%64'6)lık oranla erkek deneklerden oluşmaktadır. Deneklerin çoğunluğunun lise mezunu oldukları tespit edildi. Eğitim düzeylerinin yaşlarının ve cinsiyetin müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeylerine etkisi olduğu görülmüştür.Judonun gelişmesi için judo eğitimine önem verilmesi ve judo çalışmalarının bilimsel temellere dayandırılarak yapılması gerekir. Bunun yanında yapılacak olan çalışmaların akademisyen antrenörler tarafından bilimsel yollarla ve sporcuların fiziksel ve psikolojik durumlarını göz önüne alarak yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine situational anxiety levels of high level judoists participated in Masters Turkey Championship in 2009 and effects of these levels on their performance.The group of the study is composed of 263 sportsmen and sportswomen.Situational anxiety inventory is used to determine anxiety levels of sportsmen and a survey has been prepared to reach personal information of them.For evaluation, chi-square,frequency, T test and one way tests have been used. Some comparisons have been done and evaluations have been used about sportsmen?s gender,age,marital status,educations,how long they have been in judo sports and weekly training schedule. In addition , it is determined that data is homogeneous and after analysis there are differences among variables.Subjects who joined to this survey are between 21-23 years old (n:%30,4).Most of them are male with a rate of (%64,6).Most of the subjects are graduated from high school.Their education level,ages and genders have an effect on their situational anxiety levels.To improve judo sport,it is necessary to give importance to judo training and to base the trainings on scientific basis.Also,it is emphasised that all these studies should be managed by trainers who has an academic career and studies should be carried out in scientific methods regarding sportsmen?s physical and psychological manners.