Environmental governance in the European Union: A comparative approach with special reference to Turkey
Avrupa Birliği'nde çevre yönetişimi: Türkiye bağlamında karşılaştırmalı bir yaklaşım
- Tez No: 190542
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çevre son zamanlarda ülkelerin ajandalarında ilk sıralarda yeralmaya baÄ¢lamıÄ¢tır. Bunun temel sebebi çevre sorunsalının boyutlarınıncanlıların yaÄ¢amını tehtid eder hale gelmesidir. Bu durum uluslararasıdüzeyde çözüm arayıÄ¢larını gerektirmektedir ve çevre yönetiÄ¢imi fikrinidoğurmaktadır. Bu çalıÄ¢ma , Avrupa Birliğiânin çevre yönetiÄ¢imininküresel düzeydeki yönetiÄ¢ime bir örnek teÄ¢kil edip edemeyeceğinihedeflemektedir. Bu karÄ¢ılaÄ¢tırma yapılırken küreselaraÄ¢tırmayıdüzeydeki giriÄ¢imlere Amerika örnek alınmıÄ¢tır. Bunun sebebi ekonomikAmerikaânın etkinliğinin küresel alandave politik gücüylehissedilmesidir. KarÄ¢ılaÄ¢tırmalar yapılırken Türkiyeâde Avrupa Birliğiâneüyeliğe aday bir ülke olarak bu konudaki tarihsel geçmiÄ¢i tartıÄ¢ılarakçalıÄ¢mada yer almıÄ¢tır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to assess whether the EuropeanUnion is an efficient regional example to the globalenvironmental governance in which the USA is a powerfulactor. It is not only an attempt to analyze the Europeanenvironmental governance and policies but also an attempt tocombine the socio cultural, technological, economical, and legalapproaches towards environmental protection all around theworld. In this thesis, the multidisciplinary analysis, especially onraising environmental awareness at the grass root level,improvement of the environmental legislation, environmentaleconomics, and the environmental responsibilities are alsodiscussed on a wider scale. In this point, EU initiates uniquepolicies to control the market related failures. Consequently, theimportance of the USA as powerful environmental actor is takeninto consideration in terms of Transatlantic environmentalrelations and finally, Turkey is examined as a case study bygiving importance to the environmental participation, education,and institutionalization with regard to EU Turkey accessionpartnership.