Avrupa Birliği ortak balıkçılık politikası ve Türkiye
European Union common fisheries policy and Turkey
  1. Tez No: 214908
  2. Yazar: ÖZGE GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Su Ürünleri, Uluslararası İlişkiler, Economics, Aquatic Products, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Orta malların trajedisi, mülkiyet haklarının belirlenememesinden doğan doğalkaynakların aşırı kullanımını tasvir etmek için kullanılan mecazi bir terimdir. Ayrıcaoyun teorisinin ana bölümlerinden biri olan mahkûmlar açmazı ile de bağlantılıdır.Grup içerisindeki fertlerin iki seçenekleri vardır: ya grup içinde işbirliğine gidecek yada gruptan ayrılacaklardır. Fertler, ortak bir kaynağı koruma adına anlaşmayagiderlerse işbirliği oluşmaktadır, diğer durum olan işbirliğinden kaçınma ise fertlerinkendilerine düşen kamu malından daha fazlasını kullanmaya giderlerse meydanagelmektedir. İşbirliği her ferdin faydasını uzun dönemde maksimize etmepotansiyeline sahipken, işbirliğinden kaçma kısa dönemde fertlerin faydalarınımaksimize ederken uzun dönemde de yok etme potansiyeline sahip olmaktadır. Busuretle, balık stoklarında, satıcılar stokların tekrardan artışını sağlamak amacıylabelirli bir zaman içinde işbirliğine gitmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği OrtakBalıkçılık Politikası'nın reformuna kalkışılmasının özü budur ve bu tez buna birörnek olarak Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Politikasını incelemiş ve Türkiye'ninmevcut sektörü ile müzakere sürecindeki durumuna değinmiştir.
Özet (Çeviri)
The tragedy of the commons is a metaphor used to illustrate the over-use of anatural resource as a result of unclear property rights. Also it can be linked to theprisoner's dilemma that is a core part of game theory. Individuals within a grouphave two options: cooperate with the group or defect from the group. Cooperationhappens when individuals agree to protect a common resource the other the othercondition which is defection happens when an individual decides to use more thanhis share of a public resource. Cooperation has the potential to maximize everyindividual's benefit in the long run while defection maximizes an individual's benefitin the short run at the expense of destroying it in the long run. Thus in the case offish stocks, suppliers need to cooperate over a period of time so that fish stocks canstart to rise again. This is the essence of attempts to reform the European UnionCommon Fisheries Policy and as an example to that, this thesis has investigatedEurope Union Common Fishing Policy and has evaluated Turkey?s current sectoralong with its position in the negotiation period.