Bireyi tanıma tekniklerinin okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
A study about the point of views of the teachers on the issue of the techniques of individual identification and practising it in pre-education classes
  1. Tez No: 190587
  2. Yazar: GÜLİN TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapanöğretmenlerin, bireyi tanıma tekniklerinden hangilerini daha sık uyguladıklarınıbelirlemek ve uygularken karşılaştıkları güçlüklerin neler olduğunu tespit etmek,tanıma tekniklerinin uygulanması konusunda, öğretmenlerin, mesleki kıdemleri,akademik düzeyleri, görev yaptıkları okul türü ve sınıflarında bulunan öğrencisayısının etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada genel tarama modeli türlerinden ilişkisel tarama modelikullanılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini 2004-2005 öğretim yılı Konya Merkezilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitimkurumlarıyla, S.Ü. bağlı uygulama anaokulunda görev yapan kadrolu okulöncesi eğitim kurumu öğretmenleri oluşturmaktadır.Veri toplamada anket tekniğinden yararlanılmış ve 145 okul öncesiöğretmeninin doldurduğu anketler değerlendirmeye alınmıştır.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerine ait bilgiler; kişisel bilgiformu aracılığı ile tespit edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin,bireyi tanıma teknikleri konusunda görüşleri araştırmacı tarafından geliştirilentanıma tekniklerini tanıma uygulama ve değerlendirmeye ilişkin sorular ilebelirlenmiştir.Elde edilen verilerin analizi SPSS paket programıyla yapılmıştır.Araştırmanın betimsel analizlerinde frekans ve yüzde; gruplar arasıkarşılaştırmalarda varyans analizi ve Tukey testi tekniklerinden yararlanılmıştır.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin % 35.9'unun 6-10 yılarasında görev yaptıkları ve % 63.4'ünün lisans düzeyinde eğitim gördükleritespit edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin, sınıflarındabulunan öğrenci sayısının da, 21'den fazla olduğu görülmektedir.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenleri tanıma tekniklerini uygulamave değerlendirmede kendilerini yeterli görmektedir.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin bilgi kaynaklarınındağılımında, öğrenim görürken aldıkları derslerden yararlandıkları ifadeedilmiştir. Bireyi tanıma tekniklerinden en çok gözlem ve görüşme teknikleriniuyguladıkları ve gelişimi ölçen testler kısmının boş bırakılarak cevapverilmediği, verilen cevapların da yetersiz olduğu tespit edilmiştir.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin her gün gözlem haftada birgörüşme tekniklerini uyguladıkları, diğer teknikleri daha seyrek uyguladıklarıgörülmektedir.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin tanıma tekniklerindengözlem ve görüşme tekniklerini uygularken güçlüklerle çok fazlakarşılaşmadıkları, ancak anket tekniğini uygulamada bilgi yetersizliği çocuksayısının çokluğu zamanın yokluğu, ailelerin ilgisizliği bilgiyi kayıt etme gibigüçlüklerle karşılaştıkları belirtilmiş, ev ziyareti tekniği uygularken de büyükşehirlerde görev yapma, velilere ulaşmada zorluk ve zamanın kısıtlı olması gibinedenler belirtilmiştir.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin gözlem, görüşme, anket, evziyareti tekniklerini tercih durumlarının dağılımı incelendiğinde de 1. dereceden,gözlem, 2. dereceden görüşme, 3. dereceden ev ziyareti tekniğini tercih ettiklerisaptanmıştır.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin tanıma teknikleriniyorumlamada yararlandığı kaynakların dağılımı incelendiğinde en çokkitaplardan, okullardaki Rehberlik Araştırma Merkezlerinden ve tecrübelerindenyararlandıkları görülmüştür.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin tanıma teknikleriniuygulama, sonuçlarını velilerle paylaşma sıklığında, gözlem tekniğini her gün,görüşme tekniğini haftada bir, anket tekniğini dönemde bir ev ziyaretitekniklerini de yılda bir yaptıkları tespit edilmiştir. Bu sonuçların velilerlepaylaşım şekilleri incelendiğinde, gözlem tekniğinin sonuçlarının paylaşımında,birden fazla paylaşım şekli kullanıldığı, diğer tekniklerde ise, veli toplantıları, evziyaretleri yoluyla paylaştıkları görülmüştür.Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin toplu dosyalardabulundurdukları evraklar incelendiğinde, başvuru formu, acil durum formu,gözlem kayıt formu ve raporlarının büyük bir kısmında bulunduğu görülmüştür.Tanıma tekniklerini tanıma ve uygulamaya ilişkin beklentilerincelendiğinde, öğretmenlerin, tanıma teknikleriyle ilgili daha fazla yayın,seminer, öğrenci sayısının azaltılması, okullardaki rehberlik hizmetlerininartırılması, ailelere yönelik seminerler düzenlenerek, hazır anket örneklerininçoğaltılmasını beklemektedirler.Bu araştırma sonuçları doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı veRehberlik Araştırma Merkezleri gibi kuruluşların birbiriyle işbirliği yapmaları veöğretmenlerin bu konuda bilgilendirilerek tanıma tekniklerini eğitimin heraşamasında uygulamaları sağlanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine which individualidentification techniques the Pre-School Education teachers apply more often andwhat difficulties they face during this time, and also it was carried out to find outthe effects of the teachers? seniorities, academic levels, the type of school theywork at, and the number of the students in the classes on applying thesetechniques.In the research, relational scanning model, one of the general scanningmodels, was applied. The study universe is the teachers of state and privateschools of National Education Ministry that are in the central districts of Konyaand Selcuk University Pre-School Education teachers.Survey technique was used for collecting data, and 145 surveys that werefilled in by the pre-school teachers were examined.The information of the Pre-School Education soot teachers wasdetermined by Individual Information Form. The ideas of the Pre-SchoolEducation soot teachers about individual identification techniques weredetermined by the questions prepared by the researcher on applying andevaluation of the individual identification techniques prepared by the researcher.The analysis of the collected data was done by SPSS packaged software.For the descriptive analysis of the research, frequency and percentage were used,and variance analysis and Tukey Test were used for the comparison among thegroups.It was determined that 35.9 of the Pre-School Education soot teachershave been working for 6 to 10 years, and 63.4 percentage of them had bachelor?sdegree. It was understood that there are more than 21 students in the classes ofthe Pre-School Education soot teachers.The Pre-School Education soot teachers see themselves well enough toapply and evaluate the individual identification techniques.It was expressed that Pre-School Education soot teachers mostly benefitfrom the courses that they got during their education period. It was determinedthat they mostly use observation and interview technique among the individualidentification techniques, and the tests that measure progress mostly were notfilled and the given responses to these questions were not satisfactory.It was seen that Pre-School Education soot teachers apply observationtechnique everyday and interview technique one time in a week, and they seldomuse the other techniques.It was clarified that Pre-School Education soot teachers do not havemuch difficulty while applying observation and interview techniques; however,while applying survey technique, they have difficulties due to lack of knowledge,large number of students, insufficient time, indifference of the parents, keepingrecord for the data. During home visit technique, they faced such problems asworking in large cities, accessing to the parents and limited time.It was determined that teachers prefer firstly observation, secondlyinterview and thirdly home visit technique after examining the distribution of theobservation, interview, survey and home visit techniques.It was seen that the resources that Pre-School Education soot teachersuse are mostly books, school education guidance centers, guidance researchcenters, and their experiences for interpreting the individual identificationtechnique.It was determined that Pre-School Education soot teachers applyobservation technique everyday, interview technique once in a week, survey oncein a semester, and home visit technique once in a year. The sharing type ofobservation technique results, when examined, has more than one kind; however,it was seen that they share the results of other techniques with families by homevisiting and parent meetings at schools.When the documents that Pre-School Education soot teachers had intheir files were investigated, it was determined that most of the applicationforms, observation forms, registration forms were available.Teachers are expecting more publications about identificationtechniques, reducing the number of the students, increasing guidance services atschools, and arranging seminars for the families and duplicating surveyexamples.In the light of the research, National Education Ministry and GuidanceResearch Centers should work together, and it should be verified to useindividual identification techniques at every level of education by informing theteachers on this subject.