Alt gelir gruplarında etkili olan motivasyon unsurları
Motivation components being effective in lower income groups
- Tez No: 190586
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Motivasyon işletmede çalışan bireyleri örgüt hedefleri doğrultusundayöneltme ve onları amaçlı davranışlar göstermeye yönlendirme sürecidir.Örgütlerin verimini artırmanın en ekonomik yolu çalışanları motive etmektir.Çalışanların örgütsel yaşamda daha verimli olması onların var olan ihtiyaçlarınıtatmin etmelerine bağlıdır. İhtiyaçları tatmin edilmeyen çalışanlar mutsuzbireylerdir. Mutsu iş gören ise örgüt başarısızlığın en önemli etkenidir. Sosyal birvarlık olan çalışanın motivasyonu örgüt amaçlarının gerçekleşmesinin anahtarıdır.Toplumsal gelir dağılımından en azı payı alan çalışan grubu ?alt gelir grubu?olarak adlandırılır. Çalışma hayatında sayı olarak çok miktarda olmalarına rağmengelirden aldıkları pay sayılarıyla ter orantılıdır. Alt gelir gruplarını motive edenunsurlar şüphesiz ekonomik kaynaklıdır. Dolayısıyla bu gelir grubunu motiveetmek onların, başarısını ekonomik unsurlarla ödüllendirmekle mümkündür.
Özet (Çeviri)
Motivation is the process to direct the staff working for the organizationtowards the targets of the organization and to urge them to display purposefulattitudes.The most economical way to increase the productivity of an organization isto motivate the staff.The fact that the staff should be more effective depends on theself-compensation of their needs.İndividuals not compensating their needs aredissatisfied ones.However dissatisfied personel is the primary cause of negativeconditions in an organization.A social instrument the motivation of the staff is thekey to perform the targets of the organization.The group consisting of getting the least share from the annual income is called?lower income group?.Although the number of this group is more and more ,theannual income this groups gets is disproportionate with their number.Theelements,motivating lower income groups,are undoubtedly of economicorigin.Therefore to motive this income group can only be achieved by awardingthem with economic elements.