Hakkari örneğinde aşiret, cemaat ve akrabalık örüntülerinin modernleşme ve kırsal çözülme sürecindeki siyasal ve toplumsal sonuçları
  1. Tez No: 190592
  2. Yazar: FERHAT TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın önemli bir bölümünde geleneksel toplumsal bir örgütlenme şekliolan aşiretin ve buna bağlı olan sosyal örüntülerin kırsal çözülme ve modernleşmesürecinde geçirdiği dönüşümleri tespit etmek amacıyla antropolojik bir yaklaşımsergilenmiştir. Bu bağlamda akrabalık ilişkileri, kan davaları ve evlilikler üzerinedurulmuş, bu toplumsal yapının analizinde yerel terminoloji, Batı merkezli antropolojiterminolojisinin aşiretli toplumun birimlerine tekabül etmediği gerekçesiyle tercihedilmiştir. Aşiretli toplumda liderlik olgusuna dikkat çekilerek aşiret ağalığı ile toprakağalığı arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Ayrıca 12.-13. yüzyıldan 20. yüzyılakadar Hakkari liderliğinde önemli roller almış olan mirler, şeyhler ve aşiret ağaları gibigeleneksel figürlere değinilmiş ve bunların toplumsal çatışmalarda oynadıkları rolleredikkat çekilmiştir.Bu çalışmanın son kısmında antropolojik yaklaşımdan sosyolojik yaklaşıma geçişyapılarak son yirmi yılda meydana gelen kırsal çözülme (zorunlu göçler) vemodernleşme süreciyle birlikte aşiretçilikten milliyetçiliğe, geleneksel değerlerdenmodern değerlere dönüşümün yaşandığı aşiretli toplumun, sosyal ve siyasal olarakgeçirdiği çözülmeler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the important parts of this study, aiming to determine the change duringrural disintegration and modernization period of tribe which is a traditional kind ofsocial organization and social organizations related to it, an antropologicalapproach has been used. In this sense, relations of relatives, feud and marriages hasbeen taken into considiration; as the western centered antropological terminologydoes not correspond to the rural society units? local terminology has been used.Focusing on the fact of leadership in the society of tribe, the difference betweentribal agha and land agha. In addition, traditional figures such as ?mir?s, shaikhsand tribe leaders who had taken important part in Hakkari leadership from the 12thand 13th century to the 20th has been mentioned and attention is attracted to therole they played in the social conflict.At the end of this study, by passing from the antropological approach to thesocial approach, social and political disintegration of the tribal society which haslived the change from tribalizm to nationalizm, from traditional values to modernones with the period of rural disintegration (migrations) and modernization in thelast 20 years, has been mentioned.