İlköğretim okullarında 1. kademede resim-iş dersi veren sınıf öğretmenlerinin resim-iş dersinde karşılaştıkları sorunlar
- Tez No: 190603
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında Resim-İş dersi veren sınıf öğretmenlerinin Resim-İşdersinde karşılaştıkları sorunlar incelenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya, Keçiören ve Mamak merkez ilçelerinde sınıföğretmeni olarak görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklem ise Ankara ili merkezilçelerindeki (Çankaya, Keçiören, Mamak) 30 ilköğretim okulu birinci kademesinde sınıf öğretmeniolarak görev yapmakta olan 400 öğretmenden oluşturulmuştur.Araştırmanın örneklemini belirlemede küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Önce 8 merkezilçe arasında sosyo-ekonomik durum göz önünde bulundurularak üç tanesi seçilmiş, seçilen builçelerdeki okullar küme olarak kabul edilerek her ilçeden rastgele 10'ar okul seçilerek bu okullardagörevli 400 öğretmene anket uygulanmıştır.1. Resim-İş dersine giren sınıf öğretmenlerinin öğretim faaliyetleri, öğrenciler, yöneticiler,veliler ile ilgili genel olarak sorunlarının olduğu gözlenmektedir.2. Dört gruptaki sorulara verilen cevaplar farklılık göstermekle birlikte anket maddelerinintamamına verilen cevaplar ?orta? seçeneğinde (=3.35) yoğunlaşmaktadır. Öğretmenlerin sorungruplarıyla ilgili görüşleri incelendiğinde öğretim faaliyetleri (=3.52) ve öğrenciler ile ilgili (=3.46)görüşlerinin ?çok? seçeneğinde yoğunlaştığı dolayısıyla bu konuda çok fazla sorun yaşamadıkları,ancak yöneticiler (=3.21) ve veliler ile ilgili (=2.67) görüşlerinin ?orta? seçeneğinde yoğunlaştığı vebu konularda daha yoğun sorun yaşadıkları gözlenmektedir.3. Sorunlarının çözümüne yönelik önerilerini belirlemek amacıyla sorulan soruyaöğretmenlerin %37.5'i ?Resim - İş dersi ile ilgili problemler nitelikli bir hizmet içi eğitimleçözümlenebilir?, %62.5'i de ?Resim-İş dersine, her kademede branş öğretmenlerinin girmesiyleçözümlenebilir? şeklinde cevap vermişlerdir.Öğretim faaliyetleri, öğrenciler, yöneticiler ve veliler ile ilgili genel sorunların olduğu neticesiortaya çıkmaktadır. Hizmet içi eğitimin gerekliliği vurgulanmaktadır. Yüksek okul mezunlarınınüniversite mezunlarına göre artı bir göstergeyi yansıttıkları anlaşılmaktadır. Önerilen çözümönerilerinden biri olarak branş öğretmenlerinin görevlendirilmesi talebi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems which the teachers of primary schools who teach the courses of painting at the primaryeducation encountered at the courses of painting were examined.The core of the study was consisted of the teachers working as the primary school teachers at the central towns ofÇankaya, Keçiören and Mamak in the province of Ankara. The sampling, on the other hand, were comprised of 400 teachersworking as the teachers at the first level of primary schools of 30 primary schools, within the borders of the central towns ofthe city of Ankara (Çankaya, Keçiören, Mamak).The method of group sampling was used in order to determine the sampling of the study. In the first place, three out ofeight central towns were chosen considering the socio-economical case, and then ten schools in each town chosen were chosenwith the method of random by assuming the schools as a group and a questionnaire were applied to 400 teachers working inthese schools.1. It was observed that there were some general problems dealing with the teaching activities of the teachers teachingpainting, with the students, administrators and guardians of the students.2. While the answers for the questions at four groups were not so different, the answers given to the whole articles of thequestionnaire were intensified over the choice of ?partly? (=3.35). Over the examination of the views the teachers pointed outin connection with the groups of problem, it was observed that the views dealing with teaching activities (=3.52) and thestudents (=3.46) were majored over the choice of ?mostly?, hence they did not experience so many problems, but that theviews over administrators (=3.51) and the guardians of students (=2.67) were focused on the choice of ?partly? and it meantthey experienced an intensive scale of problems.The views in terms of the socio economic structure of the schools where they work showed a significant difference. Itwas observed that the teachers teaching at the schools of lower socio economical structure had more problems with thestudents compared with the teachers teaching at the schools of higher socio economical structure, on the other hand theteachers teaching at the schools of middle socio economical structure had fewer problems with the guardians compared withthe ones teaching at the schools of higher and lower socio economical structure.4. 37,5 % of the teachers who were asked to determine their proposals related to the solution of the problems answeredthe question as ?The problems dealing with the course of painting can be solved just with a qualified in-service training.?, and62, 5 % answered it as ?It can be solved just appointing a teacher of its branch for the course of painting in each level.?.It appears that there are general affairs about education activities, students, executives and conservators. The exigensyfor service education is emphasized. It is understood that high school graduates reflect an additional sign according to theuniversity graduates. The request of employing branch teachers appears as one of the solutions through other propositions.