Lojistik açıdan intermodal yük taşımacılığı ve Türkiye hızlı tüketim ürünleri dağıtımı için bir uygulama
Intermodal freight transportation from a logistic aspect and a case study for the distribution of fast consumption goods in Turkey
  1. Tez No: 215174
  2. Yazar: GÜLSEN SERAP ÇEKEROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Lojistik; hammaddeler, yedek parçalar, nihai ürünler olarak ürünlerin çıkıs noktasından tüketim noktasına hareketini kapsamaktadır. Etkin bir tasıma hizmeti, ürüne katma değer sağladığı gibi, pazardaki rekabet gücünü de artırmaktadır. Son yıllarda tasıma türleri arasında olusturulan kombinasyon sayesinde lojistik sektöründe sağlanan katma değer, yeni tasımacılık sistemlerinin gelisimini desteklemektedir. Tüm yük türlerinin tasınması için, değisen dağıtım gereksinimlerine cevap veren intermodal yük tasımacılığı bu gelisimin en önemli sonucudur. Sistem, iki ya da daha fazla tasımacılık modunun kullanımı ile tasıyıcının tasımanın bütünü veya bir bölümünden sorumlu olduğu sıra ile dizilmis bağlantılı tasımayı kapsamakta ve yükün standartlastırılmıs kaplar içersinde birden fazla tasıma modunda hareket etmesi sağlanmaktadır. Lojistik hizmet kapsamında, gelismis ülkelerde, yaygın olarak kullanılmaya baslanan sistem, teknik bakıs açısı, tasıma ağı biçimleri ve tasımacılık zinciri boyutu ile ele alınmaktadır. Gelismis ülkelerin aksine, Türkiye lojistik boyutu ile tasımacılık hizmetini karayolu modu ile karsılamakta ve yük tasımacılığında dengesiz dağılıma neden olmaktadır. Bu nedenle intermodal yük tasıma sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği, olusturulan model ile arastırılıp, intermodal yük tasıma modlarının ve rotaların bulunmasına çalısılmıstır. Model, hızlı tüketim ürünleri sektöründe uygulanarak, elde edilen bulgular sonucunda tasımacılık maliyetlerini minimize eden tasıma modları ile lojistik üs olma özelliği tasıyan stratejik noktalar belirtilmistir. Coğrafi konumu açısından Türkiye'nin, intermodal yük tasıma sistemine uygun olduğu sonucuna varılmıs ve sistemin uygulanabilir olduğu rotalar bu model çerçevesinde ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Logistics comprises the movements of products-as raw materials, spare parts, and finished goods- from where they are originated to where goods are consumed. An effective transportation adds value to goods, as well as it enhances their competitive power in the marketplace. In recent years, the value added created in logistics sector owing to the combination among various modes of transportation, supports the development of new transportation systems. The intermodal transportation, which addresses varying distribution needs of all kinds of cargo, is the most important outcome of these development efforts. The system, by using two or more different modes of transportation, embraces sequential and connected transportation where the carrier is responsible for certain parts or entire transportation, and allows the cargo to move through several modes of transportation in standardized containers. The system, gained popularity in developed countries within the context of logistics services, is discussed with reference to technical perspectives, types of transportation networks, and chain of transportation. In Turkey, contrary to developed countries, transportation is achieved mostly by roadway, causing imbalanced distribution of cargo transportation. Hence, in this study, applicability of intermodal transportation is analyzed with the help of the model created, and modes and routes of intermodal transportation are sought. The model has been applied in the consumer goods segment, and based on the data captured, modes of transportation that minimize transportation related costs and strategic points that showed the characteristics of logistic bases have been explained. It is concluded that Turkey is suitable for intermodal transportation system in terms of geographic location, and routes on where the system are applicable are illustrated within the structure of this model.