Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünün tarihçesi ve tanıtımı
The Marmara University Faculty of Fine Arts, Graphic department's historical background and advertisement
  1. Tez No: 190617
  2. Yazar: UBEYDULLAH ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde sanat eğitimi, kurumsal yapılanmalarını tamamlamış, zaman içindeyaklaşım ve yöntemleriyle kendi ekollerini oluşturmuş kurumlar tarafından verilmektedir. Bubağlamda Türkiye'de modern anlamda sanat eğitimi konusunda öncülük eden kurumlardanbiri olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin tarihsel sürece katkısı ve sanatadair bilinç oluşumunda oynadığı rol reddedilemez.MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Grafik Bölümü'nün tarihsel gelişimi ve günümüzdekiyapılanması, benzer kurumlar için de örnek oluşturmaktadır. Bu bakımdan kuruma ilişkinbilimsel literatür oluşturmak, Türk sanat eğitimi için önemli bir uğraş olacaktır.Bu çalışmada MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve özelde Grafik Bölümü'nün tarihigeçmişi, yapılanması ve Türk Sanat hayatı içindeki yeri üzerinde durulmuş; elde edilen bilgive belgeler ışığında yeni medya ortamlarının da kullanılarak kurum ile doğrudan ilgilileriveya üçüncü şahısları bilgilendirme amacıyla bir etkileşimli disk hazırlanmıştır. Bilgi vebelgelere ulaşılırken kurumun geçmişi, yaşayan tanıklar ile görüşmeler aracılığıyla dapekiştirilmiştir. Bu görüşmeler hem basılı kopyanın, hem de etkileşimli disk'in içeriğinde yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the art education is given by the institution that has been created ownknowledge and scholarship by its own approach and technique. In this context, we can notdismiss the role of The Marmara University, Faculty of Fine Arts, one of the pioneerinstitutions, to the historical background of Turkish artistic life and art education.The MÜ Faculty of Fine Arts and Graphic Department?s historical development andscholar structure is a kind of example to the other same kind of instutions. Infact, making thescientific litracy about the institution is an important occupation for Turkish art educationpractice.In this study, The MÜ Faculty of Fine Arts and especially Graphic Department?shistorical background, educational structure and the place of Turkish art life is examined, and,an interactive medium, CD, is designed for informing the other relevants, with the knowledgeand documents reached during researches and intervieves. This intervieves given as anaddition at the end of study, and also placed into the intractive disc.