Güzel sanatlar fakülteleri grafik bölümü öğrencilerinin amblem inceleme yoluyla grafik değerlendirme becerilerinin belirlenmesi
Determining the graphic assesment abilities of students at graphic departments of fine arts faculties through emblem analysis
  1. Tez No: 227879
  2. Yazar: ÖZGE ARIEL MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Fakülteleri Grafik bölümü öğrencilerinin üniversite amblemlerini değerlendirme becerilerinin belirlenmesidir.Genel tarama modelinde olan çalışmanın örneklemini, 2007-2008 eğitim?öğretim yılında Akdeniz, Anadolu, Başkent, Dumlupınar, Hacettepe, Marmara ve Süleyman Demirel Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda anket yöntemi, nitel boyutunda ise görüşme yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın alt amaçları açısından veriler, Mann Whitney U-testi, t- testi ve Kruskal Wallis testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise içerik analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırmada; üniversite amblemlerinin değerlendirilmesinde, uzman görüşleri ve yaş değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cinsiyete göre; sekiz üniversite ambleminin ?görsel? boyutunda 2, ?içerik? boyutunda ise 4 üniversite amblemi için anlamlı farklar bulunmuştur. Üniversite değişkenine göre ise; ?görsel? boyutunda 4, ?içerik? boyutunda 7 üniversitenin amblemi için anlamlı fark bulunmuştur.Ayrıca araştırmada öğrenci ve uzmanların üniversite amblemlerine ilişkin değerlendirme ve yorumlarına da başvurulmuştur. Elde edilen nitel verilerin analizinde öğrencilerin amblem değerlendirmede, uzmanlara yakın becerilere sahip oldukları ve onlara benzer değerlendirme ve eleştiriler yapabildikleri görülmüştür. Öğrencilerin kendi öğrenim gördükleri üniversitenin ambleminin veri toplama aracında yer almaması durumunda farklı sonuçlar çıkacağı düşünülmektedir. Benzer bir araştırma, farklı üniversite amblemlerini farklı üniversitelerin grafik bölümü öğrencilerinin değerlendirmelerine yönelik yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the Fine Arts Faculty, Graphic Department students? ability to assess university emblems.The seniors in Graphic Departments of Fine Arts Faculties of Akdeniz, Anadolu, Başkent, Dumlupınar, Hacettepe, Marmara and Suleyman Demirel Universities in 2007-2008 academic year compose the sample of the study, which is based on a general survey model.Both quantitative and qualitative methods are used together in data collection. The questionnaire method was used in the quantitative part of the research while interview method was used in the qualitative part. SPSS package program was used in the analysis of the quantitative data. Fort he sub-aims of the research, the data was analyzed using Mann Whitney U-test, t- test and Kruskal Wallis test. Qualitative data was analyzed using the content analysis technique.As a result of the research, there was not a significant difference found in terms of the variables of ?expert views? and ?age? in the evaluation of the university emblems. Whereas fort he variable of ?gender?, among 8 university emblems, significant differences were found for 2 university emblems in terms of ?visual? dimension and for 4 university emblems in terms of ?content? dimension. In terms of the variable of ?university?, significant differences were found for 4 university emblems in terms of ?visual? dimension and for 7 university emblems in terms of ?content? dimension.Also, in the research, the students? and experts? evaluations and comments about university were applied. In the analysis of the qualitative data acquired, it was observed that the students had similar abilities as the experts in assessing emblems and they could evaluate and criticize in a similar way as the experts. It is taught that different results could be obtained in case students? own university emblems are used in data collection.