Bina otomasyonu
Building automation systems
  1. Tez No: 106356
  2. Yazar: DURSUN GÖĞŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Günümüzde bilgisayar teknolojisinden, eğitim alanından otomatik kontrole kadar her alanda faydalanılmaktadır. Bina otomasyonu alanında yıllardır bilgisayarlar kullamlmaktadır. Son yıllarda ev otomasyonunda da bilgisayarlar gündeme gelmiştir. Bu tezde önce akıllı bina sistemleri üzerinde incelemeler yapılmış, bina otomasyon sisteminin sağladığı avantajlar belirtilmiştir. Özellikle bina otomasyon sisteminin; enerji tasarrufu, iş gücü kazancı, emniyet ve kalite açısından değerlendirmeleri üzerinde durulmuştur. Bu anlamda binalarda büyük enerji tasarrufu sağlayan iklimlendirme ve aydınlatma sistemlerinin otomasyonu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümde, akıllı binalardan akıllı evlere yönelinerek evde veya işyerinde bulunan elektrikli ya da elektromekanik cihaz ve sistemlerin herhangi bir yerden telefon ile kontrolünün sağlanması hedeflenmiştir. Akıllı ev otomasyonu olarak nitelendirilen sistemler sayesinde; bir evin ısıtılması / soğutulması, aydınlatmanın kontrolü, ev ve bahçe güvenliğinin sağlanması, panjurların güneşe-yağmura-rüzgara göre açılıp kapatılması, garaj ve bahçe kapısının otomatik kontrolü, çocukların oyun alanlarının ve odalarının denetimi, ev hayvanlarının otomatik beslenmesi gibi birçok işlem sağlanabilmektedir. Uygulama olarak da bilgisayar kontrollü bir sistem üzerinde çalışılmıştır. Bu sistemde, telefon setine paralel bağlanan bir cihaz ile kontrol edilmek istenen sistemin aç / kapa şeklindeki kontrolü, uzaktan telefon aracılığı ile sağlanması hedeflenmiştir. Uygulama devresinden olumlu sonuçlar elde edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, computers are used in different areas including education and automatic control systems. Computers have also been used in building automation. Nowadays they are popular in house automation. In this study, smart building systems are investigated and the advantages of these systems are stated. Energy saving, efficient usage of working power, security and quality aspects of the building automation system have been considered particularly. The general information is given about the heating-cooling and light systems which provide energy saving in buildings. In the following part, the remote control of the electrical and electromechanic devices and the systems of a smart home or an office is aimed by using the phone. With the system called smart home automation, the following aplications are provided such as; heating and cooling of a house, the control of the lights, the security of the house and the garden, the control of the shutters due to the rain, the sun and the wind, the automatic control of the garage and outside doors, the control of the children playing areas and therooms, and automatic feeding of the pets. A computer controlled system has been experimentally studied. This system has been set up with a device which is connected paralel to the telephone set. The on/off control of the system has beeen succesfully achieved by remote control. Positive results are obtained from the experimental device.