İnsan kaynakları yönetiminde personel seçimi ve bir uygulama
Personnel selection in human resources management and a practice
- Tez No: 190638
- Danışmanlar: DOÇ.DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
nsan kaynaklarını etkin kullanan isletmelerin günümüzde varlıgını sürdürme sanslarının çok yüksek oldugu ve kar, kalite, verimlilik gibi diger amaçlarını gerçeklestirmelerinin çok daha kolay oldugu herkes tarafından bilinmektedir. Artık insanı herhangi bir üretim faktörü olarak gören anlayıs yıkılmıstır. sletme yönetimi de buna göre yapılanmak, sistemini buna göre kurmak ve isletmek zorundadır. Bu noktada temel sorun ise söz konusu sistemi kurup isletecek, temel amaç ve rekabet kriterlerini gerçeklestirecek ve bunların sürekliligini saglayacak insan kaynagını bulmak, seçmek ve amaçlar dogrultusunda yönlendirebilmektir. Bu çalısmada, insan kaynakları yönetiminin en önemli ve belirleyici süreci olan personel seçim sürecinin, isletmede personel ihtiyacının belirlenmesinden ise yerlestirilmesine kadar olan tüm asamaları adım adım incelenmekte ve bu seçim süreci izlenirken kullanılan personel seçim teknikleri üzerinde durulmaktadır. Çalısmanın son bölümünde ise; bugüne kadar yapılmıs arastırmalardan farklı olarak personel seçim sürecinin sorunlarını ve sık yapılan hataları ortaya koyan örnek olay incelemelerine yer verilmistir. Örnek olaylar çesitli isletme çalısanlarıyla yapılan görüsmelerden yola çıkılarak derlenmis, gerçeklere dayanan, yasanmıs kendine özgü olaylardır. Uygulama kapsamında, derlenen örnek olayların yorumlanmasına ve alternatif çözüm önerileri getirilmesine de deginilmistir.
Özet (Çeviri)
It is known that the possibility of an enterprise to be able to carry on and to be able to reach some other goals such as profit, quality and efficiency is very high if this enterprise is able to use its human resources in an effective way. The concept that sees man as any factor of production is now ruined. So, the operational management should restructure, rebuild and operate its systems by means of this change. At this point, the major problem is finding the human resource that builds and operates this system, implements the main goals, the competition criterias and provides the continuity and also directing this human resource in accordance with the goals. In this study, all the stages of the personnel selection process, which is the most important and determining factor, are being analyzed step by step from the point of determining the need for personnel in the enterprise to the point of setting up in business and the techniques used in personnel selection are being emphasized. As a difference from the other similar researches done, however, the problems in personnel selection stages and the most done mistakes are being handled with real situation examples, at the end of this study. These examples are gathered together from the interviews made with various enterprise employees, which are founded on unique facts. In the extent of the practice, some comments and alternative solution suggestions are being mentioned.