1960-1980 dönemi 19 Mayıs kutlamaları ve etkileri
1960-1980 period 19 May celebrations and their effects
- Tez No: 898710
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
19 Mayıs bayramlarının, kutlama stilleri ve bunların gelişimi sosyal tarihte önemli temalardır. Resmi bayramlar, toplumların birleşmesi, ulusal ittihat ve beraberlik duygusunun güçlenmesi, ortak kazanımların genç bireylere aktarılması açısından ehemmiyetli bir işleve sahip günlerdir. Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı gün 19 Mayıs 1919'dur. Bu önemli gün, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla ulusal bayramlardan biri olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde milliyetçilik kavramının tarihsel arka planı, devlet-milliyetçilik ilişkisi, milliyetçiliğin farklı dönemlerde ortaya çıkışı ve topluma etkisi, ikinci bölümde Türkiye'de sporun tarihsel gelişimi, üçüncü bölümde ise 19 Mayıs gününün Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının tarihsel hikayesi ile 1960'a kadar olan bölümü anlatılmıştır. Son bölümde ise 1960'tan 1980'e kadar olan dönemdeki etkisine bakılmış, hangi faaliyetlerin gerçekleştirildiği, siyasi olaylarla etkileşimi ve halkın katılım düzeyleri gibi konulara odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Celebration styles of May 19 holidays and their development are important themes in social history. Official holidays are days that play an important role in uniting societies, strengthening the sense of national unity and solidarity, and transferring common values to new generations. May 19, 1919 was the day Gazi Mustafa Kemal landed in Samsun. This important day was recognized as a national holiday by Gazi Mustafa Kemal with the law dated June 20, 1938. In the first part, the historical background of the concept of nationalism, the relationship between state and nationalism, the emergence of nationalism in different periods and its impact on society, and in the second part, the 19 May Atatürk commemoration holiday and that day are explained. This study looked at the impact of the Youth and Sports Day of May 19, 1919, which is considered a national holiday, in the period from 1960 to 1980, and focused on issues such as what activities were carried out and the level of public participation.