Üçüncü kişinin edimini taahhüt
Commitment of third person's obligation
- Tez No: 190668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir sözleşmede borçlunun alacaklıya, üçüncü bir kişinin belli bir davranıştabulunacağını taahhüt etmesine üçüncü kişinin edimini taahhüt denir. Üçüncü kişininedimini taahhüt BK. m. 110'da `Başkasının Fiilini Taahhüt' başlığı altında tek birmadde olarak düzenleme alanı bulmuştur. Borçlar Kanununun 110. maddesi ile birkimsenin üçüncü kişinin edimini, onun iznine ve bilgisine gerek olmadan taahhütetmesine imkân verilmiştir.Üçüncü kişinin edimini taahhüt gerek İsviçre Hukukunda gerekse TürkHukukunda yeteri kadar incelenmemiştir. Özellikle üçüncü kişinin edimini taahhütsözleşmesinin ne tür bir sözleşme olduğu, garanti sözleşmesi ile nasıl bir ilgisininbulunduğu, üçüncü kişinin taahhüt edilen ediminin malvarlıksal bir değer ifadeetmesinin gerekli olup olmadığı ve bu edimin imkânsız olup olamayacağı ayrıcaedimin sınırlarının çizilmesi noktaları tartışmalıdır. Tez konusu olarak üçüncü kişininedimini taahhüdün seçilmiş olmasının en önemli sebepleri bunlardır.Bu nedenle tezimizde, özellikle yukarıda belirtilen tartışma konusu olannoktalara açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The commitment of the debtor to the creditor about a third person?sperformance of a certain conduct in a contract is defined as the commitment of thethird person?s obligation. Commitment of the third person?s obligation had foundarrangement area as a single article in the Article 110 of Code of Obligations underthe heading of ? Commitment of Another?s Act ?. Someone?s commitment of thirdperson?s obligation without necessity to his/her permit and information has beenfacilitated with the Article 110 of Code of Obligations.Commitment of third person?s obligation has been examined sufficientlyneither in Swiss Law nor in Turkish Law. Especially the issues of what kind ofcontract the contract of commitment of third person?s obligation is, how it is relatedwith the guarantee contract, whether the committed obligation of third person shouldexpress a property value or not, and whether this obligation would be impossible ornot, and also the drawing the borders of obligation are in dispute. These are the mostimportant reasons of why the commitment of third person?s obligation has beenselected as the thesis topic.Thus, especially the subjects in dispute that are specified above had been triedto be clarified in this thesis.