Markanın kullanılması yükümlülüğü
The obligation of using trade marks
- Tez No: 190669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Markanın kullanılması yükümlülüğü Markaların Korunması Hakkında KanunHükmünde Kararname' nin 14. maddesi hükmünde ?Markaların Kullanılması?başlığı altında tek bir madde olarak düzenleme alanı bulmuştur. MarkalarınKorunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname' nin 14. maddesi ile markasınıbeş yıl içinde haklı bir nedeni olmadan kullanmayan marka sahibinin markasınıniptal edileceği hüküm altına alınmıştır.Markanın kullanılması yükümlülüğü gerek Türk hukukunda gerekse yabancıhukuk düzenlemelerinde yeteri kadar incelenmemiştir. Hangi durumlarda kullanımyükümlülüğünün yerine getirilmiş kabul edileceği, marka türlerine göre farklılaşankullanımlar ve yükümlülükle ilgili düzenlemelerin amacı hususları çok fazlatartışılmamıştır. Bu konulara açıklık getirmek tez konusu olarak markanınkullanılması yükümlülüğün seçilmiş olmasının en önemli sebebidir.Bu nedenle tezimizde, özellikle yukarıda belirtilen noktalara açıklıkgetirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The obligation of using trademarks is regulated in a single rule under the title of?usage of trademarks? in Article 14 of the Decree Law on Protection of Trademarks.According to Article 14 of the Decree Law on Protection of Trademarks, if someone does notuse his registered trademark without just cause for five years, such trade mark is cancelled.There is only few studies examining the obligation of using trademarks in Turkish andforeing laws. Such issues as when the obligation to use is assumed as fulfilled, differing typesof usage in different kinds of trademarks and the aim of regulations relating to obligation ofusage have not been studied enough. This study aims to contribute those issues.Therefore, the focus of this thesis is the above mentioned questions.