Türk Hukukunda belirli süreli iş sözleşmesi
Definite term employment contract
  1. Tez No: 190670
  2. Yazar: ERTUĞRUL YUVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Belirli süreli iş sözleşmesi, belirli objektif koşulların varlığı durumunda, sözleşmeninsona erme tarihi sözleşmenin kurulması esnasında belirlenen veya taraflarca öngörülebilirolan sözleşmedir. ş Hukuku'nda istisnai nitelikte bir sözleşme türü olarak değerlendirilenbelirli süreli iş sözleşmeleri, işçilerin bir takım haklarının kısıtlanması amacıyla kötüyekullanılan kurumların başında gelmiştir. Özellikle 4857 sayılı ş Kanunu'nun kabulündenönceki dönemde, mevzuatımızda bu tür sözleşmelere ilişkin genel bir düzenleme olmadığıgibi, sözleşmenin özelliğinden kaynaklanan her hangi bir özel hüküm de bulunmamaktaydı.Ancak bu tür sözleşmelerin işverenlerce kötüye kullanımının yaygın bir hal almasını dikkatealan Yargıtay, bu durumun önüne geçmek için bu sözleşmelere ilişkin bazı ilkeler kabul etmişve uygulamıştır.4857 sayılı ş Kanunu'nun kabulüyle birlikte ise bir defaya mahsus olarak yapılanbelirli süreli iş sözleşmelerinde dahi objektif bir nedenin bulunması gerekmektedir. Bu itibarlaobjektif bir neden olmaksızın yapılan belirli süreli iş sözleşmesi, zincirleme iş sözleşmesiniteliği kazanmasa bile, baştan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşecektir. Budurumda, üst üste yapılmasını gerektirecek bir objektif nedenden yoksun olan zincirleme işsözleşmelerinin ise, yapılan ilk sözleşmenin başlangıcından itibaren belirsiz süreli işsözleşmesine dönüşeceğine şüphe yoktur.Bu çalışmada ayrıntılı bir biçimde incelen hususu, belirli süreli iş sözleşmesiyapılabilmesi için gerekli olan objektif nedenler oluşturmuştur. Ancak belirtmek gerekir ki;çalışmamız belirli süreli iş sözleşmelerinin tabi olduğu şekil şartı ve bu şartın hukuki niteliğiile birlikte bu tür sözleşmelerin sona erme halleri ve sonuçlarını da içermektedir.
Özet (Çeviri)
The employment contract concluded for a definite period is a contract whose date oftermination is determined at the time of conclusion of contract or may be anticipated by theparties. Employment contracts concluded for a definite period, which are regarded asexceptional type of contracts in labour law, have been placed foremost among contractsexploited in order to restrict certain rights of employees. There are neither general provisionsnor special provisions arising from the nature of contract regarding these type of contracts,especially in the legislation pertaining to the period prior to the adoption of the Labour Codewith number 4857. Nevertheless, the Court of Appeals has adopted certain principlesregarding these contracts, considering the fact that the abusive use of these type of contractsby employers have become quite common.Following the adoption of the Labour Code with number 4857, it is now mandatorythat there has to be objective grounds for concluding an employment contract for a definiteperiod, even it has been concluded for only once. Thus, the employment contract concludedfor a definite period shall be transformed into an employment contract concluded for anindefinite period even if it does not acquire the nature of a chained employment contract. Inthis case, it is also evident that chained employment contracts concluded for a definite periodwith no objective grounds shall be transformed into employment contracts concluded for anindefinite period as well, starting from the date of conclusion of the first contract.The main topic of this work which has been dealt with in detail comprises the analysisof the objective grounds for concluding an employment contract for a definite period. On theother hand, this work also consists of the explanation of the formal requirements forconcluding employment contracts for a definite period, the legal nature of these requirementsand the conditions and consequences of the termination of such contracts.