Türk iş hukukunda belirli süreli iş sözleşmesi
The fixed-term employment contract in Türkish business law
  1. Tez No: 598139
  2. Yazar: İPEK AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“İşçi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesinin genel olarak belirsiz süreli olduğu, belirli süreli iş sözleşmelerinin ise istisnai olarak düzenlendiği görülmektedir. İstisnai türdeki bu sözleşmelerin hukuksal zemindeki kabulü ise objektif bir takım haklı nedenlere bağlanmıştır. Kurulması, muhtevası ve sona ermesi bakımından farklı hukuksal sonuçlar doğuran belirli süreli iş sözleşmeleri bir yandan taraflara esneklik sağlarken, diğer yandan kanun koyucular tarafından kötüye kullanılmalarına karşı çerçeve altına alınmıştır. Zira belirli süreli iş sözleşmelerinin en önemli özelliği, belirlenen süre sonunda sözleşmenin sona ermesidir. Bu durum, belirlenen süre boyunca iş sözleşmesinin devamını güvence altına alsa da özellikle iş güvencesinin bulunduğu sistemlerde iş sözleşmesinin devamının süresiz olarak güvence altına alınmasını engeller. Özellikle iş güvencesi hükümlerinden kaçınmak isteyen işverenlerin belirli süreli iş sözleşmelerine yönelmesi, hukuksal zeminde belirli süreli iş sözleşmelerinin sınırlandırılması ihtiyacını doğurmuştur. Belirli süreli iş sözleşmelerini ele aldığımız bu çalışmamızda tamamen 4857 sayılı İş Kanunu'nda somut olarak düzenlenen belirli süreli iş sözleşmeleri, yasal dayanak, yargı kararları ve öğreti görüşleri çerçevesinde ele alınmıştır.”
Özet (Çeviri)
“It is seen that the employment contract between the employee and the employer is generally employment contract of indefinite duration and the fixed-term employment contracts are arranged as exceptional. The adoption of these exceptional types of contracts on the legal basis is subject to an objective justification. Fixed-term employment contracts, which have different legal consequences in terms of their establishment, content and termination, provide flexibility to the counterparties on the one hand and are secured against abuse by law makers. This is because the most important feature of fixed-term employment contracts is the termination of the contract at the end of the specified period. Although this guarantees the continuation of the employment contract for the specified period, it prevents the continuation of the employment contract indefinitely, especially in systems with employment security. In particular, employers who want to avoid the provisions of employment security have to turn to fixed-term employment contracts, which necessitates the restriction of fixed-term employment contracts on legal basis. In this study, in which we deal with fixed-term employment contracts, fixed-term employment contracts, which are fully concretized in the Labor Law No. 4857, are regarded within the framework of legal basis, judicial decisions and doctrine views. ”