İdarenin idari eyleminden doğan sorumluluğu
The responsibility of management emerging from its administrative action
  1. Tez No: 190673
  2. Yazar: ARİFE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kamu hizmetini yürütmekle görevli olan idarenin eylem ve işlemleri sonucuherhangi bir zarar meydana gelebilir. Her şahıs eylem ve işlemleri ile başkasına verdiğizararı gidermekle yükümlü olduğu gibi, kamu tüzel kişiliğine sahip olan idare de eylemve işlemleri sonucu kişilere verdiği zararları gidermekle yükümlüdür. İdarenin sebepolduğu zararların çoğu idari eylemlerden yani idarenin personeli ve araç gereçlerininyürüttüğü faaliyetlerden kaynaklanır. İdarenin sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallarınzarara sebep olan durum ve konumları da idareye bağlanan eylemler olaraknitelendirilir.İdarenin sorumluluğuna yol açan eylemlerin bir kısmı kamu görevlilerinin kusurve ihmalleri sonucu meydana gelir. Bazen de kamu görevlilerinin kullandıkları araç vegereçlerin yetersizliği zarara sebebiyet vermektedir. Bunun dışında idarenin dışındakikişiler tarafından meydana getirilen zararlar ise idare tarafından önlenemediği içinidarenin sorumluluğuna yol açar.İdari eylem ve işlemler kamu görevlileri tarafından yerine getirilir. Kamugörevlileri görevlerini yerine getirirken idare adına hareket ederler. İdare adına hareketettikleri için yaptıkları eylem ve işlemler idareye isnat edilir ve meydana gelenzararlardan idare sorumlu tutulur.İdarenin idari eyleminden doğan sorumluluğunu incelemek amacıylaçalışmamızda öncelikle hukuk devletinin bir unsuru olarak idarenin sorumluluğu veidarenin sorumluluğunun tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra idareninsorumluluğunun kaynağı olarak idari eylem kavramı tanımlanmaya çalışılmış ve teorive uygulamada idari eylem kavramı incelenmiştir. Son olarak idarenin idari eylemindendoğan sorumluluğu ve kamu görevlisine rücu kavramları çerçevesinde zararı tazmineden idarenin kamu görevlisine rücu etmesi konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of acts and decisions of Administration, which is responsible for thedeliverance of the public services, some damages on individuals may occur. As a legalpersonality Administration should compensate the damages it inflicted on individuals.Majority of the damages Administration caused is originated from the acts of personsand vehicles which it employs. The damages caused by the usage of movable andimmovable property of public authorities are also conceived as administrative acts.Some of the acts cause the liability of administration is arising from thenegligence and faults of public authorities. Some times the harm may arise from thedeficiencies of instruments employed by public officials. And some timesadministrative liability may arise from the failure of administration to prevent individualharms.Administrative decisions and acts are taken by public officials. But publicofficials take these decisions and acts on behalf of the administration therefore liabilityfor these acts and decisions is belong to administration.This thesis examines administrative liability arising from administrative acts. Inorder to determine context of the subject first chapter looks at the rule of law andhistorical development of administrative liability. Second chapter examines the conceptof administrative act as a source of administrative liability. And finally chapter three isallocated to examination of administrative liability for administrative acts and right ofadministration to recourse to public official who caused delictual harm.