İdarenin sorumluluğunu gerektiren zarar kavramı
Loss concept that requires the responsibility of administration
  1. Tez No: 257680
  2. Yazar: SELDA WADOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
?İdarenin Sorumluluğunu Gerektiren Zarar Kavramı? nı inceleyen bu çalışma, giriş dışında üç bölümden oluşturmaktadır. Tezin kapsamı idarenin icra ettiği faaliyetlerden dolayı kişilerin uğradıkları zarar ve türleri ve sorumluluk sebepleri neden oluşmaktadır.Girişte tez konusu ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, idari sorumluluk kavramı ve dayanakları ele alınmıştır. Burada sözleşmeden doğan ve sözleşme dışı sorumluluk konuları ele alınmıştır. Sözleşme dışı sorumluluk türlerinden olan kusurlu sorumluluk ve kusursuz sorumluluk konularına yer verilmiştir. Kusurlu sorumluluk ta hizmet kusuru ve kişisel kusur; kusursuz sorumlulukta risk ilkesi ve fedakarlığın denkleştirilmesi (kamu külfeti karşısında eşitlik ilkesi) konuları incelenmiştir. Ayrıca idarenin sorumluluğunu gerektiren şartlarda incelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, zararın tanımı, ve unsur incelenmişitir. Ayrıca zararın çeşitlerinden olan, doğrudan doğruya zarar- dolaylı zarar, fiil zarar, kazanç kaybı, normatif zarar, maddi zarar- manevi zarar, müspet zarar- menfi zarar, kişiye ilişkin zarar- mal ilişkin zararlar ele alınmıştır. Ayrıca idarenin özel hukuktan kaynaklanan zararları incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, zararı doğuran idari faaliyetlere göre zarar konusu yer almaktadır. İdari işlemden, idari işlemin uygulanması eyleminden, idarenin haksız fiilden ve idari sözleşmeden doğan zararlar incelenmiştir. Bunun yanından idarenin sorumluluğunu gerektiren zararın özellikleri de incelenmiştir. Bu bakımdan ortada bir zarar olmalı bu zarar gerçek, gerçekleşmiş, mutlak ve kesin olarak hesabı mümkün olan, hukuken korunan bir menfaata yönelik, parayla ölçülebilir, özel, anormal, ve zararın kamu hukukunun uygulanması dolayısıyla meydana gelmiş olman konuları ele alınmıştır. Ayrıca zararın idare tarafından hesaplanması, mala ilişkin zararın hesaplanması ve kişiye ilişkin zararın hesaplanması konuları de çalışmamızda incelenmişitir.Anahtar sözcükler1.Zarar2.Sorumluluk3.İdare4.Tazminat
Özet (Çeviri)
This study which examines at length ?the Loss Concept that requires the responsibility of Administration?, except the introduction part, has been consisting of three parts.The scope of thesis involves the reason of liability and the sorts of losses incurred by the persons stemming from the acts and actions exercised by the Administration.In the introduction part, a general knowledge is given about the subject of thesis. Within the first part of our study, we dealt with the administrative liability concept and its bases. In this part, we also dealt with the topics regarding the liabilities which arise and do not arise from the contracts. We also dwelt on the topics of negligent and objective liabilities which are the sorts of liabilities not originating from the contracts. In regard with the negligent liability, we examined the subjects such as the negligence of performing services and personal delinquency and in regard with the objective liability, we examined the subjects such as the risk factor and to compensate the sacrifice (equality principle against the public encumbrance).Furthermore, this examination was made in the light of conditions that required the liability of administration.In the second part of our study, we examined the definition of loss and its factor. Furthermore, we dealt with the losses such as direct, indirect losses, lucrum cessans, normative losses, pecuniary damages, immaterial damages, positive and negative damages, loss in earnings, personal and property losses. In addition to these, we also examined the losses which born from the Private Law and incurred by the administration.In the third part of this study, there takes place the subject of loss according to the administrative actions that give rise to the occurrence of loss.We also examined the losses which incurred from the administrative action, act of enforcing the administrative action and finally those losses which are born from the administrative contract and wrong full act of administration. Besides, we also examined the characteristics of losses that require the liability of administration. Therefore, there must exist a loss in this regard and this loss must be true, absolute and certainly calculable and aimed at an interest which is legally protected and it must be assessable by money and have a special character and born from abnormal conditions and due to the enforcement of public law provisions. We dealt all on these issues. Furthermore, also in our study, we dealt with the issues such as the calculation of loss by the administration and also calculation of property losses and personal losses.Key Words1.Ddamage2.Responsibility3.Administration4.Compensation.