Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre adil yargılanma hakkı ve Türkiye
The right to a fair trial according to decisions of European Court of Human Rights and Turkey
  1. Tez No: 190706
  2. Yazar: HÜSEYİN CEM EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Avrupa nsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının Ülkemiz tarafındantanınması ve yapılan değişiklik ile 1982 Anayasasının 90. maddenin sonuna ?Usulüne göreyürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarlakanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklardamilletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır ? hükmünün eklenmesi ile kişi hak veözgürlüklerinin uluslararası hukuk konusu olarak denetlenmesi yolu önem kazanmıştır.Uygulayıcıların artık iç hukuk normu ile Sözleşme hükümleri (ve elbette A HMkararları) arasında çıkan uyuşmazlıkta Sözleşme hükümlerini uygulamak durumunda olduğu,bunun bir anayasa kuralı olduğu şekliyle anlamak gerekmektedir. Özellikle yargıç ve savcılarınadil yargılanma hakkını Avrupa nsan Hakları Mahkemesi içtihadı ile yorumlayabilmeleriönemli bir gereksinim haline gelmiştir.?Avrupa nsan Hakları Mahkemesi Kararlarına Göre Adil Yargılanma Hakkı veTürkiye? başlığı altında hazırlanan bu çalışmada amaçlanan, hukukun organizasyonunudenetleme işlevini gören ve insan haklarının korunması bağlamında minimum kriterleribelirleyen Sözleşmenin yorum tekeline sahip olan Avrupa nsan Hakları Mahkemesinin bakışaçısı ile ?adil yargılanma hakkı?nın irdelenmesi suretiyle, bu konuya olan yabancılığınazaltılmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
After the right of individual application was accepted to European Court of Human Rights byTurkey and the amendment of article 90 of 1982 Constitution in 2004, examining the rights andfreedoms of people by international law came into prominence.Article 6 is by far the most popular article of the European Convention for the Protection ofHuman Rights and Fundamental Freedoms in terms of applications lodged and judgments deliveredunder its heading.It was aimed to examine ?the right to a fair trial? in the view of The Courts case-law in thisstudy which has title of ?The Right To A Fair Trial According To Desicions Of European Court OfHuman Rights And Turkey.?The first part of the study introduces the nature of the right to a fair trial as protected inArticle 6 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.Part II attempts to outline a general framework for element of fair trial and analyzes the recentcase law of the European Court of Human Rights in light of that framework.The last part summarized the findings of the case-law research in the aspect of Turkey.