Beşeri sermayenin Türkiye'de bölgelerarası ekonomik kalkınma açısından önemi: Mankiw-Romer-Weil modeli üzerine ampirik bir çalışma
The importance of human capital on Turkey's regional development : An ampirical analysis of Mankiw-Romer-Weil model
  1. Tez No: 190705
  2. Yazar: DERYA GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN BEKMEZ, Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM KÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, beşeri sermayenin ekonomik kalkınmadaki yeri ve önemiliteratürde yer alan teorik ve uygulamalı çalışmalar göz önünde bulundurularakincelenmiştir. Bu amaçla; beşeri sermaye unsuru olan eğitim ve sağlık yatırımharcamaları belirlenerek ekonomik kalkınmada insanın sahip olduğu niteliğinekonomik kalkınmada ne denli önemli olduğu araştırılmıştır. Türkiye için ildüzeyinde ekonomik büyüme verileri bulunmadığı için, aynı işlevi gören GSY Hdeğişkeni kullanılarak analizler yapılmıştır.Türkiye'de beşeri sermayenin bölgelerarası ekonomik kalkınmadakifarklılıkların ortaya konması amacıyla Mankiw-Romer-Weil (1992) modeli esasalınmıştır. Buradan hareketle Türkiye statistik Kurumu (TU K) tarafından belirlenenktisadi Bölge Birimi Sınıflamasına göre Düzey 1 bölgeler için 1990-2001 döneminikapsayan kamu eğitim ve sağlık yatırımlarının GSY H'daki etkisi incelenmiştir.Bölgelerarasındaki farklılığın belirlenmesi amacıyla E-Views ekonometrik paketprogramı kullanılmış olup, gerekli testler yapılmıştır. Sonuçlar, tüm bölgeler içinolmasa bile, bazı bölgelerin istatistiksel olarak farklılıklar gösterdiğini ortayaçıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the importance of human capital in economicdevelopment. To do this, we considered education, and health investments ascomponents of economics growth. Since there are no city level economic growthdata available for Turkey, we used GDP as indicator of economic growth. Within thiscontext, the quality of human capital across the regions of Turkey has been analyzed.As a theoretical ground, the well known model of Mankiw-Romer- Weil(1992) has been used with some modifications. In terms of data, Turkish StatisticalInstitute?s First Level Regional data has been used for 1990-2001. In order todetermine the regional differences E-Views Econometric Package has been used andthe tests required have been done. The results show that even if not for all, someregions show statistically different characteristics.