Endodontik materyallere karşı ratların konnektiv doku reaksiyonlarının histolojik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 19070
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
- 109 - ÖZET Yaptığım araştırmamda; Dorifill-Sealapex ve Diaket adlı kök kanal dolgu maddelerinin ratların konnektiv dokularında meydana getirdikleri reaksiyonları histolojik ve radyografik olarak değerlen dirmek amacıyla çalışmaya başladım. Bu çalışmamda; kök kanal modeli olarak kabul edilen 15 mm uzunluğunda 3,6 ile 4,7 mm iç ve dış çapta polietilen tüpler üzeri ne takribi çapı 0,6-0,8 mm olan delikler açıldı. Polietilen tüpler; 48 saat % 10'luk formalinde bekletildi. Sterilizasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra, üretici firmanın önerdiği şekilde pat haline getirilen Dorifill (çinko-ok- sid ve öjenol esaslı), Sealapex (Ca(OH)2 esaslı), Diaket (Polivinil resin-reçine esaslı) kök kanal dolgu maddeleri, ratların dorsal bölgesindeki. konnektiv dokularına iki adet, ventral bölgesindeki konnektiv dokularına tek adet olarak steril şartlar altında yerleş tirildi. Dört grup altında başlattığım çalışmanın (Kontrol-Dorif ill- Sealapex-Diaket Grupları); akut haldeki bulguları 15. gün, kronik haldeki bulguları ise, 60. gün 72 Wistar Albino rat dekapite edilerek alman doku kesitleri, ışık mikroskobu altında yorumlanmasına geçildi. 15 günlük kontrol grubu (boş polietilen tüp) çalışmamda; lenfosit, plazma hücresi, fibrosit, yer yer tüp kalıntıları ve bunları çevreleyen yabancı cisim dev hücreleri ile, bazı alanlarda nötrofil polimorf nüveli lökosit topluluklarına rastlanılmıştır. 60 günlük kronik bulgularda ise, polietilen tüpün araştırma-- 110 lar için bence en önemli özelliği olan ve araştırdığım literatür- lerde bildirilmeyen erime özelliğinin yani konnektiv dokuyla kaynaşma özelliğinin bu çalışmamda ispatlandığı görülmüştür. Bu özellik, alınan mamografik röntgenlerde de desteklenmiştir. Dorifill maddesinin akut bulgularında ise, granülasyon Doku su öğelerinin (lenfosit, plazma hücresi, fibrositler) yerini yoğun nötrofil polimorf nüveli lökositlerin sardığı görülmüştür. Kronik bulgularında ise; çalışmamın en Önemli iyileşme kriteri olan fibro sis (hücreden fakir, liften zengin yoğun bağ dokusu elemanları) olayının maksimal düzeyde olduğu bulunmuştur. Sealapex'in akut bulgularında ise, granülasyon dokusu öğelerine rastlanırken, kronik bulgularında; fibrosis olayının daha uzun sürede oluştuğu gözlenmiş. Diaket kök kanal dolgu maddesinde ise, bağ dokusu hücrelerinden zengin bir yapı, burada yer yer lenfosit ve plazma hücresi ve bazı alanlarda kireç toplulukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- Ill - SUMMARY In the present study; I tried to evaluate histologically and radiographically the reactions produced by root canal filling material Dorifill, Sealapex and Diaket in the connective tissue of rats. Holes with an approximate polyethylene diameter of 0,6 to 0,8 mm. were cut on tubes with internal and external diameters of 3, 6 "and 4,7 mm respectively and of 15 mm in length which were excepted as root canal models. The tubes were sterilizated; the polyethylene tubes were allowed to stay in 10% formaline for 48 hours than washed five times in distilled water dried with sterile cotton pellets. After this preperation of the polyethylene tubes, Dorifill (containing zinc-oksid and eugenol), Sealapex (containing calcium- hydroxide) and Diaket (containing polyvinil resine) were placed under' sterile conditions in the connective tissue of the dorsal region of rats (two tubes), in their connective tissue (one tube) of the ventral region. Rats were divided into four groups: 1) Control Group 2) Dorifill Group 3) Sealapex Group 4) Diaket Group We obtained acute findings within 15 days and chronic findings in 60 days. 72 Adult Wistar Albino rats were sacrified at the end of this period and tissue sections were obtained and112 - examined under light microscope. In the control group following a 15 days: I observed lymphocytes, plasma cells, fibrocyts, tube remnants at places with foreign body giant cells surrounding them and leukocyt agglomera tions with polymorphonuclear leukocytes. Chronic findings of 60 days revealed that the most important property is the fusion of the tube with the connective tissue an effect that is not reported in the reviewed literature. Mammographic controls are made in order to visualize the polyethylene tubes containing endodontic material, radiographically. But they showed no remnants of tubes in the rats. Acute findings of Dorifill showed that elements of granula tion tissue were replaced by a dense infiltration of polymorpho nuclear leukocytes. Chronic findings revelaed that, fibrosis characterized by dense connective tissue containing few celles and plenty' of fibres was at the maximal level and the finding is the most important criterion of my study. Acute findings of 15 days in Sealapex showed granulation tissue as in the Dorifill group whereas in 60 day chronic findings showed fibrosis was less marked compared to Dorifill. Diaket group on the other hand; the root canal filling material showed a pattern rich in connective tissue cells and lymphocytes and plasma cells or calcifications were observed in certain areas.