Farklı yöntemlerle üretilmiş döner sistem niti eğelerin vertikal kırık oluşturma düzeylerinin karşılaştırılması
Vertical root fructure resistance of teeth instrumented with differentially manufactured niti rotary files
  1. Tez No: 437608
  2. Yazar: FATMA FURUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu invitro çalışmanın amacı farklı yöntemlerle üretilmiş 4 farklı NiTi döner sistemi ile şekillendirilmiş dişlerin vertikal kırık dirençlerinin karşılaştırlmasıdır. Materyal ve Metot: 100 adet tek kanallı mandibular premolar diş kök boyu 13 mm olacak şekilde kuronundan ayrıldı. Kökler 1 kontrol ve 4 deney grubu olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı: Grup 1 (kontrol)'deki örneklere herhangi bir işlem uygulanmadı. Deney gruplarındaki örnekler apikal çap #40 boyutunda olacak şekilde Grup 2'de ProTaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaquies, İsviçre) (PTU) ile F4 (40/.06), Grup 3'te Twisted Files (SybronEndo, Orange CA, ABD) (TF) eğesi ile 40/.04, Grup 4'te ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaquies, İsviçre) (PTN) eğeleri ile X4 (40/.06), Grup 5'te ise Hyflex CM (Coltene Whaledent, Cuyahoga Falls, OH, ABD) (HF) eğeleri ile 40/.04 olana kadar prepare edildi. Ardından tüm deney gruplarındaki kökler AH Plus ve güta perka kullanılarak tek kon tekniği ile dolduruldu. Bir hafta sonra kontrol ve deney grubundaki tüm kökler, koronal 9 mm'lik kısmı dışarıda kalacak şekilde akrilik rezin bloklara dikey olarak gömüldü. Hazırlanan örneklere vertikal kök kırığı oluşuncaya kadar 1mm/dk hızında ilerleyen kuvvet uygulandı. Sonuçlar Newton (N) cinsinden kaydedildi. Veriler tek yönlü varyans analizi ve Tukey ASD testi ile değerlendirildi. Bulgular: En yüksek kırık direnç değerleri kontrol grubunda elde edilmiştir. Kontrol grubu ile PTU, TF ve PTN grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı iken (p0.05). Sonuç: Kök kanal preparasyonu sırasında kullanılan NiTi eğelerin üretim teknolojileri arasındaki farklılığın vertikal kök kırığı oluşumu üzerine etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this in vitro study was to evaluate vertical root fracture resistance of teeth instrumented with NiTi rotary files produced with 4 different manufacturing methods. Materials and Methods: A hundred extracted single-canal mandibular premolar teeth were sectioned, leaving a standart root length of 13 mm. Roots were randomly divided into 1 control group and 4 experimental groups: Group 1(Control); no preparation or obturation, Group 2; prepared with the ProTaper Universal rotary files (PTU) up to an F4 (40/.06), Group 3; prepared with the Twisted Files (TF) up to 40/.04, Group 4; prepared with the ProTaper Next rotary files (PTN) up to an X4 (40/.06), Group 5; prepared with the Hyflex CM rotary files (HF) up to 40/.04. After preparations, the teeth were obturated with single cone technique using gutta-percha and AH Plus sealer. The roots in control and experimental groups were mounted vertically in acrylic resin blocks that exposed 9 mm of the coronal part. The roots were subjected to a vertical loading force with a constant speed of 1 mm/min until fracture occured. The force required to produce a fracture was recorded in newtons (N). Data were statistically analyzed by one-way variance analysis (ANOVA) and Tukey ASD test at a significance level of p.05). Conclusions: It was determined that the difference between the manufacturing technology of NiTi files used during root canal preparation has no effect on vertical root fracture formation.