Kur'an'da Beyan kavramı
The term of Beyan in Quran
  1. Tez No: 190721
  2. Yazar: BAYRAM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir Kur'an ifadesi olan ?beyan? lügatta, ?açık ve anlaşılır olmak,açıklamak, ifade etmek, iyice araştırıp incelemek? manalarınagelmektedir. Aynı kökten türeyen ?beyyine? kelimesi ise ?kesin delil,şahit, hüccet? gibi manalar ifade etmektedir. ?Hz. Muhammed, mucize,Kur'an? gibi manalar ise bu kelimeye Kur'an'ın yüklemiş olduğumanalardır. Değişik kalıplarda kullanılan ?beyan? kökü Kur'an'da 257defa tekrar edilmektedir.?Beyan? kelimesi farklı kullanımlarıyla Hz. Peygamber'in hadislerindede sıkça yer alan bir kelimedir. Bunun yanında ?beyan?, belagat ilminioluşturan üç ana ilim dalından biridir. Fıkıh usûlü ilminde ise ?beyan?konusuna oldukça geniş bir yer verilmiştir. Dini metinlerin doğru olarakanlaşılıp yorumlanabilmesi gayesiyle ?beyan? beş kısım altında elealınıp incelenmiştir.sim, fiil ve sıfat dibi değişik şekillerde Kur'an ayetlerinde yer alan?beyan? kökü, kullanıldığı kalıba ve nitelediği kelimeye göre farklımanalar ifade etmiştir. Yeri geldikçe görüşlerine başvurduğumuzmüfessirlerin konuya ilişkin yorumları da bu tespitlerimizi desteklerniteliktedir.?Beyan?a dair Kur'an'da yer alan konular şunlardır: Kur'an hem açıkve anlaşılır hem de her şeyi açıklayan bir kitaptır. Allah Kur'an'ıinsanlara açıklama işini öncelikle kendi üzerine almıştır. Ayrıcagöndermiş olduğu Peygamberini de Kur'an'ı insanlara beyan etmeklegörevlendirmiştir. Yine Allah insana konuşma, iyiyi kötüden ayırtedebilme, düşüncelerini beyan edebilme gibi özellikler vermek suretiyleinsanı diğer canlılardan üstün tutmuştur. Böylece ?beyan? Allah ilebaşlayan, Kur'an'ı ve tüm insanları içine alan bir özellik olarak karşımızaçıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
?Declaration? an expression from Quran means ?clearness,distinctness, explanation, to explain? in the dictionary. Existiny from thesame orijin the word ?beyyine? refers to ?proof, witness, argument.? ?TheProphet Muhammed, miracle and Quran? are the meanings which areloaded this word by Quran. The root ?distinctness? is repeated indifferent forms for 257 times in Quran.The word ?distinctness? often takes part in Prophet Muhammed?ssayings in different usages. In addition ?distinctness? is one of thescience branches which forms the science of eloquence. ?Distinctness?is also told in bases of the canon law of Islam. In order to make thereligious texts to be understood and explained correctly ?distinctness? issearched in five parts.The root ?distinctness? refers to differents meanings in verses ofQuran according to the usage in a sentence, a verb, an adjective or anoun. The opinions of the commentators on the Quran, asked whenneeded, support our stabilizations.The subjects about ?distinction? in Quran are these: Quran is a bookwhich is clear and understanding in addition to explaining everything.Firstly The God had undertaken the work of explaining the Quran topeople. In addition he had his prophet whom he sent explain the Quran.Also giving the abilities of speaking, realizing the difference between thegood and the bad, and telling the thoughts The God made the humanbeing superior to other living things. In this away ?distinction? appearsus a speciality which starts with The God and contains The Quran andall people.