Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası
Stopping the position's rise penalty
  1. Tez No: 190729
  2. Yazar: GÖKÇEN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kademe i lerlemesinin Durdurulması Cezası konulu tezin birincibölümünde, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun disiplin hükümleriüzerinde genel olarak durulmuştur. Ceza Hukuku ilkelerinin DisiplinHukukundaki uygulama alanı ile ceza mahkemesi kararlarının disiplinsoruşturmasına etkisi incelenmiştir.kinci bölümde ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının birincibölümde açıklanan diğer cezalardan farklılıkları ile önem taşıyan noktalarınadeğinilmiştir. Özellikle soruşturma aşaması ile disiplin kurullarının yetkileriaçıklanmaya çalışılmıştır.Daha sonra disiplin cezalarına karşı itiraz ve yargı yoluna başvurmakonusu sunulmuştur. Uyarma ve kınama cezalarına karşı itiraz edilebileceği,diğer cezalara karşı ise yargı yolunun açık olduğu zikredilmiş ve yargı yolunailişkin bölümde daha çok kamu görevlileri dikkate alınarak açıklamayapılmıştır.Tezde genel olarak konular yargı kararları ışığında incelenmeyeçalışılmıştır. Bu nedenle kararlardaki olayların örnek teşkil etmesi ve böylecedaha açıklayıcı olması açısından kararlarda değişiklik yapılmadankullanılmıştır.Ayrıca yargı kararlarının uygulanması zorunluluğundan hareketle,cezanın iptali sonucunda idarenin kararı uygulaması hususu üzerinde kısacadurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, namely Stopping The Position?s RisePenalty, discipline decisions of State Officials Law, numbered 657, havebeen generally considered. Application range of Criminal Law principles atDisciplinary regulations and effects of criminal court judgements on diciplineinquiries have been examined.In the second part, differences of the stopping positions rise penaltyfrom the other penalties, explained in the first port and significantcharacteristics of that penalty have been expressed. Inquiry stage andauthorities of discipline committee have been especially stated.After that, objection and application for judgement to the disciplinepenalties have been presented. Rights of objection against warning andcondemnation penalties, and application to judgement way for otherpunishments have been mentioned. At the judgement part, officials havebeen mostly considered while explaining the issue.In the thesis, issues have been generally argued at the light ofdecisions of courts. In order to be more explanatory and to be a sample,these decisions have been used without any alteration.Besides, in the result of the cancellation of penalties, court decisionsbeing obligatory to be applied due to rule of absolute validity of judgementdecisions has been briefly mentioned.