Devrim sonrası İran dış politikası
Iranian foreign policy after the revolution
  1. Tez No: 190728
  2. Yazar: ALİ RIZA AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İran'ın dış politika öncelikleri, devrimci heyecandan pragmatizmedoğru tedrici fakat istikrarsız bir tempoyla değişmiştir. Tecrübesiz devrimcikadroların, İslam Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki coşkusu, dramatik sonuçlardoğuran ve Tahran'ın uluslararası duruşunu olumsuz etkileyen gelişmelereneden olmuştur. Savaşın ağır bilançosu, ekonominin iç açıcı olmayandurumu ve uluslararası kamuoyundan yalıtılmışlık gibi bir dizi faktör, İranlıpolitik seçkinleri bölgesel ve uluslararası çevreyle gerginlikleri azaltmayazorlamıştır.İslam Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden beri, ABD'yle ilişkiler gibi bazıkilit hususlar tartışma konusu olmuştur. Soğuk Savaş'ın bitişi ve 11 Eylülsaldırılarıyla birlikte değişen küresel dengeler, Tahran'daki rejimi dahakırılganlaştırmıştır. Amerika'nın Irak'taki varlığının akıbeti, İran'ın tepkitoplayan nükleer çalışmaları, Tahran'ın ekonomi politikalarının başarısı,ülkenin istikrarı ve uluslarötesi Şii toplumunun içindeki yeni yönelişler,birbirlerini etkileyen faktörler olarak geleceğin gündemini belirlemeye adaydır.
Özet (Çeviri)
Foreign policy priorities of Iran have recorded a gradual but unsteadycourse of evolution from a revolutionary zeal to a pragmatist focus. Duringthe initial years of the Islamic Republic, the enthusiasm of the inexperiencedrevolutionary cadres has led to dramatic consequences and deteriorated theinternational stance of Tehran. A set of factors ranging from the heavyburden of the Iran-Iraq War, poor economic conditions and isolation from theinternational community, forced Iranian political elite to reduce the tensionwith its regional and international environment.Since the establishment of the Islamic Republic, some key issues likerelations with the U.S. continue to be the main subjects of the debate.Changing balances of the global relations after the end of Cold War and theattacks of September 11 made the regime in Tehran more vulnerable.Possible consequences of American presence in Iraq, reactions againstIran?s renegade nuclear program, the performance of Tehran?s economicpolicies, domestic stability in the country and new trends within thetransnational Shi?ite society -all seems interconnected- have the potential toset the agenda of future developments.