Kronik Böbrek Hastalığı olan çocuklarda sol ventrikül fonksiyonları ve sol ventrikül fonksiyonlarının Natriüterik Peptid düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of left ventricular functions and their relation with B type Natriuretic Peptide levels in children with chronic renal disease
  1. Tez No: 281869
  2. Yazar: EMİNE AZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kronik Böbrek Hastalığı olan çocuklarda sol ventrikül fonksiyonları ve sol ventrikül fonksiyonlarının Natriüterik Peptid düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesiGiriş ve amaç: Kardiyovasküler hastalıklar kronik böbrek yetersizliği (KBY) olan hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Bu çalışmada farklı tedavi programlarında izlenen KBY'li çocuklarda kardiyak yapı ve fonksiyonlardaki değişiklikleri saptamak, bu değişikliklerin B-tipi natriüretik peptidlerle olan ilişkisi araştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya farklı renal replasman tedavi programında izlenen 65 KBY'li hasta (17'si prediyaliz, 25'i periton diyalizi, 14'ü hemodiyaliz ve 9'u renal transplantasyon) ve aynı yaş ve cinsiyetteki 35 sağlıklı çocuk alındı. Kardiyak yapı ve fonksiyonlar klasik ekokardiyografi ve doku dopler görüntüleme tekniği ile değerlendirildi. Serum BNP ve NTproBNP düzeyi için hasta ve kontrol grubun kan örnekleri alındı.Bulgular: Hasta ve kontrol grup arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve vücut yüzey alanı açısıdan istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sol ventrikül kütle indeksi hasta grubunda kontrol gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p>0.05). Sol ventrikül kütle indeksi ile gece sistolik kan basıncı arasında ileri derecede anlamlı ilişki olduğu saptandı (r=0.491 ve p=0.000). Hastaların %39'da sol ventrikülde konsantrik hipertrofi bulguları mevcttu. Sol ventrikül sistolik fonksiyonları hasta grubunda kontrol gruba göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p0.01). Sol ventrikül diastolik fonksiyonlarının hasta grubunda kontrol gruba göre istatiksel olarak anlamlı bozuk olduğu görüldü. Konvansiyonel ekokardiyografi ile sol ventrikül diastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesinde hasta grubunda daha düşük E/A oranı ve A değeri tespit edildi. Doku Doppler görüntüleme ile sol ventrikül diastolik fonksiyonların değerlendirilmesinde hasta grubunda daha düşük Em ve Em/Am, daha uzun IVRZ ve IVKZ değerleri olduğu saptandı. Hasta grubu diastolik fonksiyonlar açısından kendi içerisinde karşılaştırıldığında periton diyaliz ve hemodiyalizdeki hastaların sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının prediyaliz hastalara göre daha bozuk olduğu tespit edildi. Hemodiyaliz hastaları ile renal transplantasyon grubundaki hastalar arasında Em, Am, Em/Am ve E/Em değerleri açısından fark saptanmadı (p>0.01).Serum NTproBNP ve BNP düzeyinin hasta grubunda kontrol gruba göre belirgin yüksek olduğu tespit edildi (sırasıyla 5780.5±10104 pg/ml ve 97.9±213.4 pg/ml, 35.2±19.2 pg/ml ve 12.4±9.48 pg/ml, p=0.000). Periton diyalizi ve hemodiyaliz programındaki hastalarda NTproBNP ve BNP düzeyi prediyaliz ve renal transplantasyon hastalarına göre daha yüksek idi. Bu hastalardaki yüksek NTproBNP düzeyi ile sol ventrikül kütlesi ve sol ventrikül diastolik fonksiyonları arasındaki ilişkinin önemli olduğu tespit edildi (NTproBNP ile SVKİ için sırasıyla r=0.528 ve p=0.000, NTproBNP ile Em/Am v e E/Em oranı için sırasıyla r=0.458 ve p=0.000, r=0.546 ve p=000). NTproBNP değeri 738.2 pg/ml cut-off olarak alındığında %80 duyarlılık ve %90 özgüllük ile KBY'li hastalardaki yapısal ve fonksiyonel kalp hastalığını öngördüğü tespit edildi.Sonuç: Kronik böbrek yetersizlikli çocuklarda özellikle periton diyalizi ve hemodiyalizdeki hastalarda daha belirgin olmak üzere sol ventrikül hipertrofisi ve sol ventrikül diyastolik fonksiyon bozukluğu mevcuttur. Palzma NTproBNP düzeyi kronik böbrek yetersizliği olan çocuklarda sol ventrikül hipertrofisi ve diyastolik fonksiyon bozukluklarının erken teşhisinde kullanılabilecek önemli bir parametredir.
Özet (Çeviri)
AbstractAssessment of left ventricular functions and their relation with B type Natriuretic Peptide levels in children with chronic renal diseaseObjectives: Cardiovascular diseases are the most important cause of morbidity and mortality in patients with chronic renal failure (CRF). İn this study it is aimed to detect the differences of cardiac morphology and function in patients with CRF on different treatment programs, and to invastigate the relationship between these differences and B-type natriuretic peptide.Methods: 65 patients with CRF on different treatment modalities (17 on predialysis, 25 on periton dialysis, 14 on hemodialysis and 9 with renal transplant) as well as 35 control patients with similar same age and gender ratio were included. Cardiac morphology and functions were assesed with conventional echocardiography and tissue doppler imaging technics. Blood samples were obtained from patients and control group for serum BNP and NTproBNPlevels.Results: There was no statistically significant difference between the patients and control group with respect to age, gender, body mass index and body surface area. Left ventricular mass index was found significantly higher in CRF group compared to control group (p>0.05). There was a great significant difference between left ventricular mass index and night systolic blood pressures (r=0.491 and p=0.000). 39% of patients with CRF had left ventricular concentric hypertrophy. Left ventricular systolic functions were found significantly lower in patients with CRF compared to those in control group (p0.01). Left ventricular diastolic functions in patients with CRF were found significantly diminished with respect to control group. Lower E/A ratios and A values were determined in patients with CRF while assessing left ventricular function by conventional echocardioraphy. Lower Em values and Em/Am ratios and longer IVRZ and IVKZ values were determined in patients with CRF while assessing left ventricular diastolic functions with tissue doppler imaging. Patients on periton dialysis and hemodialysis had diminished left ventricular diastolic functions compared to predialysis patients. There was no significant difference between patients with renal transplant and patients on hemodialysis in respect to Em, Am, Em/Am and E/Em values (p>0.01).Serum NTproBNP and BNP levels in patients with CRF were found significantly higher compared to control group (respectively 5780.5±10104 pg/ml and 97.9±213.4 pg/ml, 35.2±19.2 pg/ml and 12.4±9.48 pg/ml, p=0.000). NTproBNP and BNP serum levels in patients on periton dialysis and hemodialysis were higher then to those in predialysis-patients and patients with renal transplant. There was significant relationship between high NTproBNP levels and left ventricular mass and diastolic functions inthese patients ( for NTproBNP and LVMI r=0.528 and p=0.000, for NTproBNP and Em/Am and E/Em ratios respectively r=0.458 and p=0.000, r=0.546 and p=000). Taking 738.2 pg/ml as cut-off level of NTproBNP, it can predict morphologic and functional cardiac disease in patients with CRF with 80% sensitivity and 90% specificity.Conclusion: There is left ventricular hypertrophy and left ventricular diastolic function defect in patients with CRF; especially in those on periton dialysis and hemodialysis. Plasma NTproBNP level is an important early indicator of left ventricular hypertrophy and diastolic function defects in patients with CRF.