Türkiye ve Kırgız Türkçelerinde renk isimleri içeren deyimler
The meanings of colors in idioms of Turkish and Kyrgyz languages
- Tez No: 190732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Kırgız Türkçelerinde renk isimleri içeren deyimlerüzerine durulmuştur.Birinci bölüm, Giriş mahiyetinde olup bu bölümde; deyim nedir, deyimlerinbiçim ve kavram özellikleri, deyimlerin meydana gelmesi, renk nedir, renklerdeevrensellik ve kültürel özellikler, renklerin adlandırılmasında tutulan yollar, Türkiye veKırgız Türkçelerinde renklere genel bakış gibi konuları üzerinde durulmuştur.bölüm, bölümüdür. Bu bölümde Türkiye ve Kırgızİkinci İncelemeTürkçelerinde renk isimleri içeren deyimler, her bir lehçe için ayrı ayrı olmak üzereincelenmiştir. Her iki lehçedeki renk isimleri içeren deyimlerde renkler, alfabetiksırayla ele alınmış ve her birinin ilgili deyime kattığı anlam tespit edilmiştir.İnsan sevgiyi, nefreti, sevincini, sıkıntısını, uğursuzluğunu, utancı, heyecanı,yaşlılığı hep renklere aksettirmiştir. Renklerin yüklendiği anlamlar ve ilgili kavramlar,deyimlere de aynı şekilde yansımıştır.Sonuç bölümünde Türkiye ve Kırgız Türkçesi deyimlerinde renk isimlerininkullanımı ile ilgili temel özellikler tespit edilip karşılaştırılmış; ayrıca renklerindeyimlerdeki kullanım sayılarını gösteren bir tablo ile renk isimlerinin deyimlerdekarşıladığı kavramlar tablosu da gösterilmiştir.Teze, Türkiye ve Kırgız Türkçesi deyimlerinde geçen renk isimlerininsıralandığı bir dizin eklenmiştir.Anahtar kelimelerTürkiye Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Deyimler, Deyimlerde Renkler, Renkler.
Özet (Çeviri)
This research has been completed on the meaning of colors in Kyrgyzand Turkish languages.The first chapter covers the Introduction part and contains what theidioms are, the meaning aspects which are effective in the formation andoccurring of idioms, what the meanings of colors are, universal and culturalpeculiarities in the names of colors, naming the colors and their ways, andgeneral evaluation on colors in Kyrgyz and Turkish languages.The second chapter is an Analysis part. The chapter touches upon theidioms including colors separately in both languages. These idioms are givenin alphabetic order and we have determined the meanings added by thesecolors to the related idioms.Human-being reflected his love, hatred, cheer, bad luck, shame,excite, senectitude generally on colors. And the meanings of colors,concerned concepts influenced on idioms in the same way.In Conclusion we have determined and compared basic principles ofusing colors in idioms of Kyrgyz and Turkish languages. Also you can see thetables showing the amount of used idioms and their meanings.The list of color names used in Kyrgyz and Turkish idioms is attachedto the thesis.Key wordsTurkish, Kyrgyz, Idioms, Colors in the idioms, Colors.