Kızılcahamam ve çevresinin halk bilimi ürünleri üzerine bir araştırma
This study which is about the components of Kızılcahamam and areas folklore
  1. Tez No: 190733
  2. Yazar: İBRAHİM YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 492
Özet
Kızılcahamam'ın halk bilimi unsurları üzerine yapılan bu çalışmada?Yabanâbâd? olarak bilinen bu bölgedeki kültür ürünleri ve bu ürünlerin işlevleriüzerinde durulmuştur.Anadolu'nun merkezinde bakir bir coğrafya olarak nitelendirilebilecekKızılcahamam, Türk kültürünün köklerine ait unsurları bağrında beslemektedir.Derleme yöntemi ile tespit edilen bu unsurların tarihû kökenlerine inilmiş; yaşayagelenunsurların Türk coğrafyasındaki ortaklıkları vurgulanmıştır.Çalışma, bir kültür haritasından ibaret değildir. Çalışmada bölgenin coğrafi vetarihû özelliklerine de yer verilmiştir. Saha çalışmasından önce bölgeyle ilgili eskikaynaklar taranmış; elde edilen veriler ışığında derleme planı hazırlanmıştır.Aynı kültür değerlerinin varlığını sürdürdüğü coğrafyalarda, yeniliğin,teknolojinin, daha genel bir ifadeyle modernizmin dayattığı yeni değerlerin, çağlariçinde yaşayakalmış kültür ögelerini, değer yargılarını, gelenekleri, erozyonauğratması muhtemeldir. Derlemede ortaya çıkardığımız ortak kültür değerleri; çağlariçinde varlığını sürdürmüş, bir nevi modernizme direnmiştir.Kızılcahamam yöresi, her bilmecesi, her mânisi, her türküsü ile Türk-İslamcoğrafyasının küçük bir modeli, kültür ülkesinin bir kalesi, bir abidesidir.
Özet (Çeviri)
This study which is about the components of Kızılcahamam?s folklore isrelated to the cultural products known as ?Yabanabad? and their functions.Kızılcahamam, which can be described as virgin geography in the middle ofAnatolia, embraces the elements related to Turkish culture?s roots. The historicalroots of these elements determined by compilation method are analyzed and thesimilarities of the elements which live in the Turkish geography today areemphasized.This study is not only a cultural map but also it includes the historical andgeographical features of the area. Before the field study, historical sources aresearched and the compilation is prepared according to the results of this search.It is probable that the values which are imposed by innovation, technology, ingeneral modernism can erode value judgments, traditions and cultural elementsforbidden during eras in the geographies where same cultural values live together.The cultural values which are found out in the compilation have lived throughout thehistory and in a way resisted to modernism.Kızılcahamam region, with its every riddles, every poems and everyfolksongs, is a small model of Turkish-Islamic geography, a fortress and amonument of a culture country.