Davut Sulari ve ozanlık geleneği içindeki yeri
Davut Sulari and the place of him poetry tradition
- Tez No: 190731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Âşık Davut Sularû'nin hayatı, sanatı ve eserlerini konu alan bu çalışmadört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın Giriş bölümünde Erzincan'ın tarihi, coğrafi ve kültürelözellikleri değerlendirilmiş ve Erzincan'ın ağız özellikleriyle ilgili bilgilerverilmiştir.Çalışmanın Birinci Bölümünde Âşık Davut Sularû'nin doğumundanölümüne kadar hayatıyla ilgili konular işlenmiştir.Çalışmanın İkinci Bölümünde âşık edebiyatına genel bir bakıştan sonraelde edilen bilgiler ışığında Âşık Davut Sularû'nin âşıklık geleneği içindeki yerideğerlendirilmiştir.Çalışmanın Üçüncü Bölümünde Âşık Davut Sularû'nin dil ve üslupözellikleri, şiirlerinde kullanılan anlatım hususiyetleri açıklanmıştır.Dördüncü Bölüm ise bugüne kadar Âşık Davut Sularû'ye ait olduğubilinen şiirlerle henüz araştırmacılar tarafından bilinmeyen 148 şiirdenoluşmaktadır. Bu şiirler hece ölçülerine göre ve ilk kıtanın son dizesinin sonharfine göre verilmiştir. Ayrıca her şiire ve şiirdeki her haneye numaralarverilmiştir. Çalışmada kullanılan örneklerin sağ tarafına parentez içinde şiir vehane numaraları verilerek çalışmada istatiksel bir yöntem kullanılmıştır.Çalışmada şiirlerin içinde geçen ve açıklanma ihtiyacı duyulan kelimeleriçin sözlük bölümü oluşturulmuştur.Çalışma sırasında yaralanılan kaynaklar Kaynakça kısmında alfabetikolarak yer almıştır.Çalışmanın sonunda Âşık Davut Sularû'nin TRT repertuvarına gireneserleri, çeşitli vesilelerle çekilmiş resimleri ile Erzincan'ın Çayırlı ilçesindebulunan kabrinin resmi yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study, related to the life, art and works of Âşık Davut Sularûconsists of four parts.In the introduction part, the history, geography and cultural features ofErzincan are assessed and some information about the features of Erzincan?saccent is given.In the first part of the study, from the beginning to the end of his life isstudied.In the second part after viewing general information about aşık traditionin the Turkish literature, Âşık Davut Sularû? s situation in this kind of literatureis evaluated.In the third part; the features of Âşık Davut Sularû?s language style thathe used in his ballads and poems are explained.In the fourth and the last part of the study you can find his well-knownpoems and 148 new poems which are unknown by the researchers. Thesepoems are presented according to the rhythm measure of syllabel and the lastletter of the last line of the first verse. Moreover, numbers are given to eachpoem and each stanza. The examples used in this study have numbers in theparenthesis on their right. So statistical method was used in the study.A dictionary part is formed for the words which need explanation andused in the poemsThe sources used in this study are given in the bibliography part in analphabetical sequence.At the end of this study, the ballads of Âşık Davut Sularû which areaccepted and used by the TRT, the pictures of Âşık Davut Sularû and histomb in Çayırlı, Erzincan take place.