Türkiye'de özelleştirme uygulamaları ve Telekom özelleştirmesinin çalışanlar üzerine etkileri
The privatization practices in Turkey and the effects of the privatization of Telekom on employees
- Tez No: 190745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
İktisadi gelişim sürecinde uygulanan politikalar zamanla değişimgöstermiştir. Bu çerçevede genel olarak 1930'lu yıllardan başlayan ve II.Dünya Savaşı sonrası giderek hız kazanan devletleştirme çalışmalarıdamgasını vurmuştur. 1930'lu yıllardan itibaren birçok ülkede devletinekonomideki payı giderek artmış, K T'ler birçok alanda üretime egemenkuruluşlar haline gelmişlerdir. Ancak 1970'li yılların ortalarında durumdeğişmiş, makro ve mikro ekonomi göstergelerinde önemli düşüşler meydanagetirmiştir. Bunun doğal sonucu olarak, kamu kesiminin ekonomi içindekipayı sorgulanmaya başlanmıştır. Bu dönemde müdahaleci devlet politikalarısonucu piyasaya hakim olan kamu kesimi, oluşan maliyet artışları ve takipedilemeyen teknolojik gelişme sonucu geride kalmıştır. Ayrıca neo-liberalakımın da etkisiyle ekonomiye devlet müdahalesinin olmaması düşüncesiiktisat çevrelerinde yeniden taraftar kazanmıştır. Bütün bu gelişmelerdenhareketle özelleştirme düşüncesi de ülkeler arasında hızla yayılmış veekonomik gelişim sürecinde kendine yer edinmiştir.Tezde, özelleştirme konusu, öncelikle devletin ekonomideki yeri veilişkisi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Özelleştirme çeşitleri vedünyada yapılan özelleştirme uygulamalarına yer verilerek özelleştirmeninyapısı ve işlerliği hakkında daha kapsamlı bir bilgi birikimine ulaşılmayaçalışılmıştır.Ayrıca, Türkiye'deki özelleştirme süreci ayrıntılı bir şekilde anlatılmışve diğer ülke örneklerine de yer verilmiştir. Özelleştirme süreci ülkemizaçısından pahalı bir öğrenme süreci olmuştur ve olmaya devam etmektedir.Bu süreç ülkemizin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.Ekonomik açıdan çok daha kırılgan yapıya sahip olan ülkemizde özelleştirmeçalışmaları, uzun dönemli ekonomik ve sosyal stratejiler yapılarakuygulanmalıdır. Özelleştirme sadece bir gelir elde etme politikası değildir.
Özet (Çeviri)
Policies implemented during the economic development period havechanged with time. In this frame, nationalism practices that started in 30?s,accelerated after World War II and have been prominent in this period. Inmany countries, the share of the state in economy has grown after 30?s andin addition to this, the State Economic Enterprises have been dominant inproduction and in many sectors. However, the stiuation has changed in mid70?s, important decreases have been observed in macro and micro economicindicators. As a result of this process, the share of states in the economy hasstarted to be questioned. The public sector, a dominant player in markets dueto state intervention has been drawn back because of increases in cost andtechnologic developments which couldn?t have been followed. Furthermore,the idea that the state shouldn?t intervene in the economy has been popularagain by the prevalent neo-liberal trend. Parellel to all these developments,the idea of privatization spread rapidly among the countries and took a largepart in the economic development period.The privatization subject in my thesis has been examined firstly byconsidering the share of the state in the economy and the relation of the statewith the economy. By evaluating the types of privatization and theprivatization practices in the world, a more comprehensive information aboutthe structure and the effectiveness of privatization has been tried to bereached.Additionally, the privatization period in Turkey has been discussed indetail and the patterns of privatization in other countries have been exploredin my thesis. The privatization period has been an expensive training periodfor Turkey and it still lasts to be. This period has a great significance for thefuture of Turkey. Given that Turkey?s economic structure is fragile,privatization efforts must be implemented with long term economic and socialstrategies. Privatization is not only a policy of generating income.