Türkiye'de özelleştirme uygulamaları karşısında işçi sendikalarının tutumu
Attitude of employee trade union against privatization implementation in Turkey
- Tez No: 210706
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENER BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Özellestirme genis anlamda, devletin ekonomik girisimciliginin oldugu kadar, tüm hizmet üretimi ve birimlerini de kapsayacak biçimde, kamu mülkiyetinin ve/veya yönetiminin kısmen ya da tümüyle özel mülkiyete devredilmesi olarak tanımlanabilir. Dar anlamda ise devletin tekelindeki KT'lerin mülkiyetinin özel kesime devredilmesidir. 1970'li yılların basına kadar gelismis ve gelismekte olan ülkelerde ekonomik gelismenin önemli bir unsuru olarak kamu kesiminin genisletilmesi, makro ekonomik politikaların temelini olusturmaktadır. Kamu harcamaları kapsamında çesitli sübvansiyonlarla kârlar desteklenmistir. Böylece devlet gelirleri azalırken harcamaları çogalmıs, önce kamu açıkları, daha sonra borçları artmıs, devletlerin ekonomiye müdahaleleri sonuçsuz kalmıs ve kriz giderek derinlesmistir. 1970'li yıların baslarında ise özellikle petrol ithalatçısı ülkelerde ciddi ekonomik krize yol açan birinci petrol soku yasanmıstır. Bu krizin etkisi en çok piyasa degisikliklerine yeterli adaptasyonu gösteremeyen kamunun mal ve hizmetleri üzerinde görülmüstür. Bunun sonucunda ise kamu kesiminin ekonomik faaliyetleri incelenerek, kapsamlarının daraltılması diger bir deyisle özellestirme gündeme gelmistir. Özellestirme uygulamaları ile kamuya ait isler durumdaki kârlı isletmelerin tam anlamıyla fayda maliyet analizleri, özellestirme için gerekli hazırlıklar ve çalısmalar yapılmadan, basta kamu çalısanları olmak üzere tüm çalısanlar gözden çıkarılarak, örgütlenme üzerindeki baskılar yogunlastırılarak, geçici isçi mühendis kavramları icat edilerek is güvencesiz, sendikasız ve kuralsız çalısma biçimleri desteklenmeye baslanmıstır. KT'lerin zarar ettigi, özellestirmenin sermaye mülkiyetini `tabana yaydıgı', devletin üretimden elini çekmesi gerektigi savunusu ile KT'ler son 26 yıldır tasfiye edilmeye çalısılmaktadır. Bu 26 yılda özellestirme faaliyetlerine Sümer Holding, Tüpras, Petkim, EBK, Türk Telekom, Çimento Fabrikaları, Seka, SEK gibi ülkemizin en büyük, en karlı ve en stratejik kurulusları katılmıstır. Bu çalısmanın temel amacı, Türkiye'de gerçeklestirilen özellestirme faaliyetlerinin uygulanması ve sonuçları hakkında bilgi edinilip, bu uygulamaların çalısma yasamına etkilerinin degerlendirilmesi ve sendikaların bu çalısmalara olan tutumlarının irdelenmesidir. Çalısmada, özellestirme hakkında kavramsal bilgiler ve ülkemizde özellestirme uygulamalarının yasal ve kurumsal düzenlemeleri hakkında bilgiler verilmeye çalısılmıstır. Özellestirme uygulamalarının çalısma yasamına ve sendikalara olan etkileri ve bu etkilere karsı sendikaların tutumları genel olarak degerlendirilmis, ayrıca Türk-s ve baglı sendikaların yöneticileri ile yapılan anket çalısmaları ile, sendikaların özellestirmeye bakıs açıları hakkında bilgi edinilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Privatization can be expressed in extensive meaning as both economical entrepreneurship of government and partially or totally assignment of public possession and/or administration to private possession, in the form of covering both entire service production and unit. In narrow meaning, it is the assignment of Public Economic Enterprise (PEE) to private sector. Until the beginning in 1970?s, in the developed and developing countries the enlargement of public sector as a significant factor of economic progress formed the basis of macro economic policies. Profits were supported by various subsidies within the scope of public expenditures. Thus, government income decreased as expenditure increased, firstly public deficits and then its debits increased, intervention of government to economy was ineffective and crisis gradually deepened. In the beginning in 1970?s, the first petroleum shock which cause serious economic crisis especially in petroleum exporting countries. The effect of this crisis was mostly seen on public commodity and services which could not show sufficient adaptation to market changes. As a result, the scope was narrowed by investigating the economic activities of public sector, in other words, expression privatization came to topic. Together with implementation of privatization, without doing proper profit cost analysis of profitable public establishments, provision and study needed for privatization; by sacrificing all employee-mostly public workers-, intensifying the compulsion on the organization, inventing provisional employee and engineer concepts, working styles without work guarantee, syndicate and regulation were started to be assisted. PEE has been attempted to defecate for last 26 years due to some claims which advocate that PEE?s have much deficits, privatization disperses capital possession to the base and government should relinquish from production. Within 26 years, the biggest, the most profitable, and the most strategic foundations of our country like Sumer Holding, Tupras, Petkim, EBK, Turk Telekom, cement factories, Seka, SEK were included in privatization activities. The basic purpose of this study is to get knowledge about the implementation and results of privatization activity, to evaluate the effects of this implementation on work life, and to examine the attitude of syndicates to this implementation. In this study, it is tried to give conceptual information about privatization and legal and institutional organization of privatization implementations in our country. The effects of privatization implementations on work life and syndicates, and attitude of syndicates towards these effects are evaluated generally. Besides, knowledge about the viewpoint of syndicates on privatization was tried to be gained with the questionnaire applied to administrators of Turk-Is and connected syndicates.