Suçlulukla mücadele yöntemi olarak gizli görevli kullanılması
Employing undercover agent as a method of struggle with criminality
- Tez No: 190767
- Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Örgütlü suç yıllar boyu ülkelerin başındaki en büyük sorun olmuştur.Bu suçluluk türü ile mücadele etmek amacıyla birçok uluslar arası anlaşmaimzalanmıştır. Devletler de kendi iç mevzuatlarında yeni ve gizli korumatedbirlerini kabul etmiştir. Bu koruma tedbirlerinin kabul edilmesinin nedeni:tutuklama, arama gibi klasik koruma tedbirlerinin bu suç türü ile mücadeledeyetersiz kalmasıdır.Bu tedbirlerden bir tanesi de gizli soruşturmacı kullanılmasıdır. Gizlisoruşturmacı temel hak ve hürriyetlere müdahale oluşturan bir korumatedbiridir. Temel hak ve hürriyetlere müdahale oluşturan her tedbirin yasal birdayanağının olması gerekir. Gizli soruşturmacı ancak diğer tedbirlerle delilelde edilememesi halinde kullanılabilir. Her suça karşı gizli soruşturmacıtedbirine başvurmak hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz. Bu yüzden CezaMuhakemesi Kanunu gizli soruşturmacının kullanılabileceği suçları kataloghalinde saymıştır.Gizli soruşturmacının örgüt tarafından deşifre edilmesi onun çoğuzaman hayatına mal olacağı için gizli soruşturmacı olarak çalışmak isteyenkamu görevlisi bulmak oldukça zordur. Devletin gizli soruşturmacı olarakçalışacak kimselerin can güvenliğini sağlayıcı düzenlemeler yapması gerekir.Gerek Ceza Muhakemesi Kanununda gerekse de Tanık Koruma KanunuTasarısında güvenlikle ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Tanıklarhakkında kabul edilen bu düzenlemelerden gizli soruşturmacının dafaydalanması gerekir.Gizli soruşturmacı hukuk devleti çerçevesinde kullanılan bir korumatedbiridir. Bu yüzden onun hukuka aykırı şekilde elde ettiği deliller suçunispatında kullanılamaz. Örneğin gizli soruşturmacı kışkırtıcı ajan gibi hareketedemez. Kışkırtıcı ajan kullanılması hukuk devletinde kabul edilemez. Çünküsuçlarla mücadele ederken kendi görevlisine suç işleten devlete hukukdevleti denemez.
Özet (Çeviri)
Organised crime has been the biggest problem of the countries foryears. In order to combat this crime many international treaties were signed.States also made amendments to the domestic law to have new safetyprecautions beause the traditional safety precautions as inquire or arrest areinsufficient for combating organised crime.Use of undercover agent is one of these new precautions. Undercoveragent is a safety precaution intervening fundamental rights and freedoms.Every precaution intervening fundamental rights and freedoms must have alegal basis. Undercover agent can be used in case of not finding evidence inother precautions. Use of undercover agent in every situation is notacceptable in the state of law that CMK counts the crimes as catalog in whichundercover agent will be used.If the undercover agent is uncovered, it will cost his life. As a result it ishard to find officers to investigate as undercover agent. The states shouldmake regulations saving the life of the people investigating as undercoveragent. Both CMK and TKKT include articles on security. Undercover agentshould be accepted as witness so these articles on security will be applied tohim.Undercover agent is a safety precaution which used in the state of lawso unlawful evidences found by him can not be used to prove a crime. For anexample, undercover agent should not act as agent provocateur. Use ofagent provocateur is not acceptable in the state of law. Because the statecan not be called as state of law having his officers commit a crime whilecombating organised crime.