Cezai konularda uluslararası adli iş birliği kapsamında soruşturma veya kovuşturmanın devri
Transfer of proceeding within the framework of international judicial cooperation in criminal matters
- Tez No: 923859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Cezaî konularda bir devletin adlî mercilerinin diğer bir devletin adlî mercileri adına yerine getirdiği işlemler olarak ifade edebileceğimiz uluslararası adli işbirliği, günümüz dünyasında kapsamı ve uygulama alanı artarak devam eden bir alandır. Artan insan ve mal hareketliliği, ulaşım ve iletişim ağlarındaki kolaylıklar devletlerin yabancılık unsuru içeren adli olaylarında artışa neden olmuştur. Bu durum devletleri adli işbirliği yapmaya sevk etmiştir. Uluslararası ceza hukukunun bir alt konusu olan cezai konularda adli işbirliği sayesinde bir devlette yürütülmekte olan yargılamanın ilerlemesi sağlanmakta, suçların cezasız kalması ve cezasızlık algısının da önüne geçilmektedir. Cezai konularda adli işbirliği ilk uygulamalarını iade özelinde göstermiş, zamanla başka işbirliği türleri de ihtiyaca göre uygulanmaya başlanmıştır. Bu şekilde uygulanmaya başlayan adli işbirliği türlerinden birisi de soruşturma veya kovuşturmanın devridir. Devletler, diğer adli işbirliği türlerini denemesine rağmen yürütme imkanı kalmayan yargılamaların akamete uğramaması adına genellikle yapmış olduğu ikili ve çok taraflı uluslararası antlaşmalar kapsamında bu soruşturma veya kovuşturmayı sağlıklı bir şekilde yürütebilecek veya sonuçlandırabilecek diğer bir devlete devredebilmektedir. Bu adli işbirliği türünün diğerlerinden ayrılan yönü devlet egemenliği ile olan ilişkisidir. Muhakemenin devri ile egemenliğin yansıması olan yargı yetkisi bir başka devlete devredilmektedir. Devralan devlet ise ülkesi sınırlarında işlenmeyen bir suça ilişkin ikincil yargı yetkisi kazanmaktadır. Muhakemenin devrinin bu hassas durumu nedeniyle diğer adli işbirliği türleri kadar sık başvurulan bir yöntem değildir. Bunun yanında uygulamada bilinirliği de yeterince sağlanamamıştır. Buna rağmen muhakemenin devri, modern toplumun suç ve suçlulukla mücadele kapsamında suçluların cezasız kalmaması adına geliştirdiği önemli bir adli işbirliği türü olarak her geçen gün gelişimini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
International judicial cooperation, defined as the execution of legal actions by the judicial authorities of one state on behalf of the judicial authorities of another state in criminal matters, constitutes a continually expanding area in scope and application at the present time. Increased mobility of individuals and goods, along with advancements in transportation and communication networks, have resulted in a rise in judicial cases involving foreign elements. This development has necessitated inter-state judicial cooperation. Judicial cooperation in criminal matters, a subset of international criminal law, facilitates the progress of ongoing trials within a state while also addressing issues of impunity and the perception thereof. The initial instances of such cooperation primarily involved extradition; however, additional forms of cooperation have been adopted over time in response to evolving needs. One such emerging mechanism is the transfer of proceedings. Under bilateral or multilateral international agreements designed to ensure the uninterrupted continuation of legal proceedings states may transfer an investigation or prosecution to another state with the capacity to effectively proceed or conclude it. This form of judicial cooperation is distinguished by its intersection with state sovereignty. The transfer of proceedings entails the delegation of judicial authority—an inherent aspect of sovereignty—to another state. Consequently, the receiving state acquires supplementary judicial authority over an offense committed beyond its territorial jurisdiction. Given its sensitive nature, the transfer of proceedings is less frequently employed compared to other judicial cooperation mechanisms. Moreover, its practical implementation remains relatively underrecognized. Despite these challenges, the transfer of proceedings continues to evolve as a significant instrument of judicial cooperation, serving as a critical tool in modern society's efforts to combat crime and ensure accountability.