İlk dönem sufi düşüncede imana yaklaşımlar
Aproachs to faith in the first term sofi idea
- Tez No: 190772
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsan bir takım içsel duygularını farklı yöntemlerle dışa yansıtmıştır.Bu yansımalardan biri de sezgi ve kalbû bilgiye dayalı olan mistisizmdir.slam dünyasında ortaya çıkan zühd temelli mistik-derûni hayata, ruhanifikir ve hareketlere tasavvuf/sûfi düşünce adı verilmektedir. Sûfi düşünceninkonusu ise genel anlamda Allah, varlık ve insandır. man kavramı ise,sufilerin üzerinde tartıştıkları meselelerin başında gelir.Aslında imanın ne şekilde tanımlanabileceği ilk defa klasik kelamekollerinden biri olan Mürcie tarafından ortaya atılmış ve asırlar boyuncatartışılmış hassas bir meseledir.Kelamcıların septik ve rasyonalist bir yaklaşımla inceledikleri imankavramını, sûfiler bir takva, ruhi tecrübe ile gerçekleşen marifet ve gönlüsürekli olarak Hakk sevgisi ile uyanık tutmak olarak algılamışlardır.Sufiler iman anlayışlarını teorik tartışmalardan daha çok pratiğe dayalıolarak temellendirmişler.Sufilerin iman anlayışları yaşamlarını, yaşamları da imananlayışlarını etkiler olmuştur. Asırlar boyu siyasi ve felsefi olarak etkinolan sufi düşünce, bir yaşam felsefesi olarak halen varlığını devamettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Man has reflected some inner feelings out in different ways. Mistisizimwhich depends on intuition and knowledge of heart is one of thesereflections.In Islamic world, mistisizim that is the way of living built on Zuhd ,spiritual thoughts and movements are named as Sufist thought. The theme ofsufist thought is generally God, existance and human. And the concept offaith is the topic matter that sufists discuss on.Actually, the matter of how the faith would be described is a sensitivesubject which was first uttered by one of classic Kelam trends Murcie anddiscussed for ages.The sufists percieved the concept of faith as a talent gathered withspirutual experience and keeping the heart awake with the love of God whilethe Kelamcılar studied it in a septic and rationalistic approach. Sufists basedtheir faith concept upon practice more than theorySufists? understanding of faith has affected their lives ,and their liveshave affected their understandings. Sufi thoght which has been effective aspolitic and philosophic manner for ages still exists as life philosophy.